Buďme o Vánocích dětem blíž!

Buďme o Vánocích dětem blíž!

Chcete pro své ratolesti připravit ty nejkrásnější Vánoce? Určitě to myslíte dobře, ale dejte si pozor, abyste se v přípravách zaměřili tím správným směrem…

Také se vám stává, že těsně před Vánocemi býváte více podrážděni? Nic nestíháte? Nemáte nakoupené poslední dárky, chybí vám ještě napéct několik druhů cukroví a děti si udělaly nepořádek v pokojíčku v okamžiku, kdy jste jim tam provedli generální vánoční úklid? Věřte, že takhle by Vánoce opravdu začínat neměly. Děti jsou citlivé bytosti a všímají si všech vašich stresů. A nejenže si jich všímají, ale vy je na ně můžete přenášet! Navíc se vám může stát, že se natolik zahltíte prací, že nebudete mít čas na to, co je o Vánocích nejdůležitější – věnovat co nejvíce času rodině a hlavně dětem, které toto období velmi silně prožívají a potřebují vaši empatii. Trávením času s dětmi není myšleno to, že maminka uklízí kuchyň a tatínek se zabývá domácími opravami, na které jindy nezbývá čas. Věnujte se jim více! Zvláště až Vánoce skutečně přijdou, zapomeňte na to, že je doma ještě nějaká práce. Nemusí být všechno „jako ze žurnálu”. Položme si jednoduchou otázku: „Pro koho připravujeme Vánoce?” Přece hlavně pro děti. Tak se nechte společně s nimi strhnout vánoční atmosférou. Dívejte se s nimi na pohádky, vyprávějte jim vánoční příběhy, zpívejte koledy. Zkuste také dětem přiblížit staré vánoční zvyky, určitě s vámi budou rádi krájet jablíčka či pouštět skořápkové lodičky.

Máte-li dítě ve věku kolem 5–6 let, připravte se na to, že kdykoliv za vámi může přijít s tím, že slyšelo, že Ježíšek neexistuje. Bude po vás chtít vysvětlení. Nebuďte překvapeni. Jednou to přijít muselo. Měli byste vědět, co říci svým dětem na svou obhajobu. Vy jste jim přece celou dobu tvrdili, že dárky nosí Ježíšek! Většina dětí pravdu o Ježíškovi považuje za zklamání. Berou to jako odtajnění Vánoc. Děti ale mají rády pohádky a mají rády tajemno. A kdy jindy je možné jim tuhle atmosféru poskytnout? Vánoce jsou ideálním časem. Co tedy dětem říci? Když odhalí pravdu, není dobré přesvědčovat, že Ježíšek je a že ti, co mu tvrdí opak, lžou. Při vysvětlování buďte citliví. Klidně můžete pravdu o Ježíškovi trošku idealizovat. Řekněte jim třeba, že Ježíšek je, ale že na světě je hodně dětí, a proto se domluvil s rodiči, aby mu pomáhali. Pro začátek toto vysvětlení postačí, později už děti samy nenásilně přijdou na to, že je to ještě trošku jinak. Důležité je jim v tuhle chvíli poskytnout potřebnou náplast na jejich dětskou bolístku.

Nezapomínejte na to, že Vánoce jsou pro děti časem vyplněných přání a kouzel. Děti nechtějí vidět vaše stresy s přípravou, nechtějí poznávat blížící se Vánoce podle toho, že jste více podráždění. Zkuste se do vašich ratolestí vžít a sdílet s nimi jejich vánoční radosti! Určitě vás to více s nimi sblíží. Až budete mít pocit, že zbývá dodělat ještě spoustu maličkostí, které nemůžete stihnout, vzpomeňte si na to, že Vánoce jsou svátky klidu a míru a že byste je měli prožít v rodinné pohodě v těsném spojení s těmi nejbližšími!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *