Když se bříško vzbouří

Když se bříško vzbouří

Jistě každý už zažil ten nepříjemný pocit, když v břiše všelijak škrundá a kručí, zkrátka se „to v něm vaří“ a dočasnou úlevu přináší návštěva oné místnůstky. Ano, řeč je o průjmu, kterým občas trpí všichni, od nejmenších dětí, až po dospělé. Víte, jak průjem vzniká a jak se mu dá předcházet? Na tyto i jiné otázky najdete odpověď v dnešním článku a také příště!

Nejdříve si povíme o příčinách průjmu. Všeobecně ho způsobují ho viry, bakterie, případně parazité. U dětí ale vzniká průjem i z jiných příčin.

Řídká stolička trápí i děti, které jsou pouze kojené. Častá je stolička vodnatá a nazelenalá, která přetrvává několik dní. Pokud děťátko jinak dobře prospívá, nejde zpravidla o nic vážného, přesto informujte dětského lékaře, který případně doporučí nějaké léky.

U kojenců už ve druhém týdnu života (ale samozřejmě kdykoli později) se může vyskytnout „klebsiella oxytoca“, což je bakterie žijící ve střevech. Ta dokáže miminko hodně potrápit. Způsobuje křeče v bříšku a dá se s ní bojovat pomocí diety, v těžších případech pak pomohou antibiotika.

Problémy se stoličkou jsou také způsobeny přechodem od kojení k nemléčným příkrmům. Trávicí systém nemusí zpočátku některé nové složky potravy přijmout, problémové bývají výrobky z kravského mléka, nadýmavá zelenina nebo i ovoce. Pozor, průjem může být příznakem potravinové alergie, kterou není radno podceňovat. Větší množství silně zapáchající stoličky zase signalizuje, že dítě zřejmě trpí celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku.

Průjem se většinou dostaví, pokud dítě v nestřeženém okamžiku sní nebo vypije něco, co nemělo. Ve šťastnějších případech se tělo samo nežádoucí látky zbaví a stolička se zase sama upraví. Přetrvávající potíže, zvýšená teplota či zvracení by nás ovšem měly varovat, že s naším děťátkem není něco v pořádku a okamžitě s ním navštívíme lékaře. Jedinou prevencí proti těmto nehodám je uklízet všechny čisticí prostředky a další předměty, které barvou nebo vůní lákají ke spolknutí.

Starší děti a dospělí trpí průjmem nejčastěji po požití zkažených potravin nebo závadné vody. Jak má vypadat dieta v těchto případech a mnohé jiné si ale povíme zase příště!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *