Zdeněk K. Slabý: Tři banány

Zdeněk K. Slabý: Tři banány

Dnes vám představujeme jeden z letošních hitů nakladatelství Mladá fronta. Vyšla knížka, kterou možná budou znát rodiče nebo prarodiče dnešních dětí, neboť poprvé spatřila světlo světa již v roce 1964. Je to vyprávění TŘI BANÁNY od Zdeňka K. Slabého a s ilustracemi Adolfa Borna.

Příběh malého Petra, kterého očarovaný výtah zanese do vesmíru až na Pohádkovou planetu, patří mezi jednu z prvních českých sci-fi knížek pro děti a získal si tak velkou oblibu, že ho nejen pro rozhlas namluvil Karel Höger, natočili podle něj v Rusku animovaný film, ale především se ho uvolil ilustrovat Adolf Born, který už si ve svém věku práci opravdu vybírá.

titul_velky

Hrdinou knížky je malý chlapec Petr Pánek (v původním vydání tzv. jiskra, tedy člen mladších pionýrů), jehož tajemný Pán v černém klobouku pošle opraveným výtahem až do vesmíru. Čeká tam na něj Pohádková planeta, kam se mohou dostat jen lidé, kteří nezapomněli na pohádkové příběhy z dětství. Petr se potká s holčičkou Mau, jejím strýčkem Tau a navštíví spolu cirkus, kde vystupuje tanečnice Nau – ve skutečnosti zlá čarodějnice Černá paní, která všem pořádně zatopí. Petr se v cirkusu nepohodne s šaškem Vau. Následuje souboj, v němž Petr požádá o pomoc starého známého Pána v černém klobouku. Ten si za odměnu řekne o tři banány (dnes běžně dostupné ovoce, ale před 50 lety vzácnost, kterou děti ochutnaly při troše štěstí jednou za rok na Vánoce).

stranka

Petr se tak vydává na dlouhé putování. Cesta ho zavede do města Až tam, pokračuje do hradu mluvících koček a psů a potkává také tři Gráce, muže, které Černá paní „obdařila“ třemi necnostmi. Pak musí projít přes ostrovy K, D, E, K, O, L, I a V, aby se dostal do země se jménem … (Hádejte jakým!) Ano, do země Kdekoliv. Každý z ostrovů je však hlídán nějakou bytostí, s níž se Petr musí vypořádat. Potkává Ohnivouse, Zlatovlásku se Stříbrovláskou, chobotnici a početnici nebo kraba, který stále pláče.

Každé putování musí jednou skončit, a tak i malý Petr dojde ke svému cíli. Ale jestli tam na něj opravdu čekají tři banány, to si raději přečtěte sami. Jistě tím potěšíte oba staré pány, kteří letos v červnu oslaví 85. narozeniny.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *