Potřeby k papání

Potřeby k papání

Výbavička pro miminko zahrnuje spoustu předmětů spojených s přípravou jídla a s jeho podáváním. Budeme potřebovat různé drobnosti i velmi důležité věci a není lehké jen tak něco vybrat. Ptáte se, co bude skutečně miminko potřebovat a co moc nevyužijete? Dnes zkusíme na tuto otázku odpovědět!

Dokud dítě zatím pouze kojíme, tak se nás starosti s dětským nádobíčkem příliš netýkají. Jediné, co kojící maminka použije, jsou lahvičky, v nichž může uchovávat v mrazničce odstříkané mateřské mléko. S tím samozřejmě souvisí kojenecké lahve, které je zapotřebí udržovat v naprosté čistotě. K čištění kojeneckých lahví můžete pořídit speciální kartáče, které umí čistit i dudlíky.

K očistě lahví slouží sterilizátory. Jsou buď elektrické nebo do mikrovlnné trouby a někdy se dodávají už s lahvemi. Nákup sterilizátoru je ovšem finančně náročnější a není ani bezpodmínečně nutný. Nemusíte se bát, že svému dítěti ublížíte, když bude pít z nesterilizovaných lahví.

Stejně tak není nutný nákup ohřívače lahví, mnoho maminek a jejich děťátek se bez něj obejde. Náhražkou ohřívače je vložení lahve do teplé vody, což je sice méně přesná, ovšem léty vyzkoušená metoda. Pokud tedy potřebujete ušetřit nějakou korunku, nic se nestane, když sterilizátor a ohřívač oželíte.

Když dítko povyroste a dostává příkrmy, potřebuje krom lžiček a misek také něco na pití. Cesta od kojenecké lahve k porcelánovému hrnku vede přes plastové nádobky kombinující právě lahve s hrnečky.

Takzvané učící hrnečky mají víčko zabraňující vylití tekutiny a dítě saje pomocí pítka. Technika pití je jiná než u kojenecké lahve, ale ve věku kolem jednoho roku, v němž dostává dítě tento hrneček do ruky, by to neměl být problém.

Šikovným pomocníkem jsou hrnečky s vyměnitelnými víčky, která umožňují buď sání, nebo rychlé pití. Jelikož bude chvíli trvat, než se vaše dítě naučí rychlejšímu pití, takže je na zvážení, zda hrneček vydrží dostatečně dlouho a nevyplatí se koupit dva různé.

I když už dítě zvládá pít z běžného hrnečku, vyplatí se pořídit plastový. Je pro dětské prstíky lehčí než porcelánový a především vydrží množství pádů. U všech plastových výrobků, které přichází do kontaktu s potravinami, je důležitá jejich nezávadnost. Pokud si nejste jisti, co koupit (či spíše čemu se vyhnout), dobře vám poslouží informace ze Sdružení na ochranu spotřebitelů. Čas od času vydávají upozornění na zdraví nebezpečné výrobky a těch určených pro děti je bohužel celkem hodně.

Na krmení také potřebujete odolné výrobky. Kdo někdy miminko krmil, tak ví, že papání zabere dost času a jídlo chladne velmi rychle.

Co s tím? Přihřívat? Dokrmit vlažným až studeným pokrmem? Misky se dočkaly zajímavého „zlepšováku“, a tak je náš problém částečně vyřešen. Můžeme totiž koupit misku ohřívanou horkou vodou, která jídlo uchová déle teplé. Většinou jsou takové misky určeny pro děti kolem jednoho roku. Kromě schopnosti udržet jídlo teplé mají některé misky navíc protiskluzové dno nebo dokonce přísavku, což oceníte, až se bude dítě učit jíst samo.

Důležitý je i příbor, který se prozatím skládá jen ze lžičky a vidličky. Oboje by mělo být plastové se zaoblenými hranami, aby nedocházelo k poškození dásní. Malým luxusem jsou lžičky se zabudovaným tepelným senzorem. Funguje to tak, že okraj lžičky se zbarví, pokud je teplota jídla moc vysoká. Výhodou je, že vám odpadne neustálé ochutnávání pokrmů a odhadování, jestli už jsou dostatečně chladné, aby si miminko nepopálilo pusinku.

A protože věciček potřebných ke krmení je ještě více, budeme si i příště povídat k tomuto tématu!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *