O NEVYŘÁDĚNÉM DĚDEČKOVI

O NEVYŘÁDĚNÉM DĚDEČKOVI

Po „líné babičce“ přichází „nevyřáděný dědeček“! Příběhy o samorostlých prarodičích tak jsou kompletní. Nebo spisovatelka Alena Kastnerová vytáhne z rodinného klanu ještě nějakého strýčka či tetičku?

Zatím je tu však novinka nakladatelství Mladá fronta s názvem „O nevyřáděném dědečkovi“. Osud zestárlého pána, o kterého „je dobře postaráno“, je o dost truchlivější než příběhy činorodé „líné“ babičky, která si na stará kolena uměla prosadit svou. Dědeček je oproti své „hodné snaše“ dost bezbranný, a tak jsou pro něj důležití kamarádi, které získá na svoji stranu. V této knížce pro děti bez dětí je ale stejně plno legrace a dobrodružství.

Dědeček se po nedobrovolném odstěhování k „mladým“ do paneláku, aby nebyl na stará kolena sám, velice sám cítí. Ale takových lidí je ve městě, jak se později ukáže, celá řada. Není divu, že se při svých ztřeštěných pokusech zažít stejné věci jako v dětství (třeba jezdit na aktovce po sněhu, v noci chodit na hřbitov nebo se koulovat v parku) spřátelí s hrobníkem Mojmírem, bezdomovcem ze skládky a dvojicí seniorů z domova „Tiché rozjímání ve stínu lip“ – boxerem Aloisem a neúspěšným kosmonautem Pepim Skafandrem.

V partě už se dá všechno snáze přežít, a tak se dědeček pouští do dalších eskapád. Jeho činy, které často zavánějí rušením veřejného pořádku, zpovzdálí pozoruje i policejní kapitán Jůza, postava nejsmutnější. Ale i on nakonec zakotví na dědečkově dvorku s hnojištěm u chalupy, kam se vrátí i se svojí partou kamarádů. Takže komu bylo do pláče, když v předchozí knížce babička čekala na břehu moře, až ji vlny vezmou s sebou, nemusí poslední kapitolu vynechávat.

Stejně jako předchozí „babičku“ doprovodil tuto knížku ilustracemi Jakub Zich, autor spojený hlavně s výtvarnou podobou pražského divadla pro děti Minor. Pro znalé čtenáře tak nebudou až odpudivé podoby staříků žádným překvapením. Stejně ale dětem tuhnou úsměvy na rtech, když sledují pokřivené a v nazelenalých odstínech vyvedené tváře seniorů. „Ano, děti, stáří není žádná selanka, tak se na to koukejte připravit včas!“ jako by Zich vzkazoval malým čtenářům. Ne, žádnou idylku nečekejte, ale legrace to být může, chtělo by se dodat za dědečka a jeho kumpány.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *