Nová dobrodružství oslavence Tintina aneb Sedm křišťálových koulí

Nová dobrodružství oslavence Tintina aneb Sedm křišťálových koulí

Jeden z notoricky známých komiksových hrdinů Tintin oslavil 10. ledna letošního roku už 80. narozeniny. Nutno podotknout, že se to na jeho vzhledu nijak neprojevilo a zachovává si stejně mladou tvář, s jakou ho před oněmi osmdesáti lety přivedl na svět belgický kreslíř Hergé. Pokud jste Tintinovi fanoušci nebo se s ním teprve chystáte seznámit, nenechte si ujít jeho nové dobrodružství, které vychází v nakladatelství Albatros v pondělí 19. ledna pod názvem Sedm křišťálových koulí.

Kdyby se přece jen našel někdo, kdo Tintina nezná, můžeme si o něm něco málo napsat. V počátku příběhů o Tintinovi se dozvídáme, že je povoláním reportér. Tato profese však zůstává v ostatních příbězích nepodstatná. Tintin se svým věrným psem Filutou zažívá bezpočet různých dobrodružství, v nichž se s Tintinem setkáváme tu jako s hrdinou detektivem, tu jako s prostým dobrodruhem, který si s následky svých činů hlavu dvakrát neláme. Každopádně se stává osobou známou a často zmiňovanou v tisku.

Tintinovu charakteristiku dokonale vystihnul Ondřej Müller: „Kdo je Tintin? Zřejmě nejoriginálnější a nejpodivnější postava v historii komiksu. Na rozdíl od většiny komiksových hrdinů nemá „vyhraněný“ charakter. Jistě, je inteligentní, statečný, v mnoha ohledech nadaný. Čím víc ho však poznáváme, tím víc nám připadá neuchopitelný, ba téměř nereálný.

Zatímco většina autorů se snaží své hrdiny co nejvíce přiblížit skutečnosti, belgický kreslíř Hergé záměrně Tintinův charakter rozmlžuje, nepodtrhuje žádné z jeho vlastností ani charakterových rysů, modeluje jej po vzoru mytických postav jako hrdinu bez bázně a hany, ale též bez minulosti a bez užšího rodinného kruhu.“

S Tintinem se prostřednictvím Albatrosu máme možnost setkávat od roku 2004, kdy byl vydán první sešit Tintin v Americe. Od té doby vydal Albatros dalších 10 pokračování. Na letošní rok jich je naplánováno dalších 5. Všechna dobrodružství u nás do češtiny výborně překládá Kateřina Vinšová.

Kolik příběhů ještě můžeme očekávat? Do své smrti jich belgický kreslíř Hergé stihnul dokončit 23. Poslední 24. dobrodružství vyšlo až po autorově smrti pouze ve skicách a autorových črtách. Ve své závěti Hergé výslovně uvedl, že si nepřeje, aby v jeho díle pokračoval někdo jiný.

S tímto faktem se v současnosti potýká známý americký režisér Steven Spielberg. Proč? Tintin je jeho oblíbeným hrdinou už od dětství. To on mu byl předlohou při natáčení napínavých příběhů Indiana Jonese. Spielberg tedy toužil po tom, aby mohl hrdinu Tintina přenést i na filmová plátna. Proslýchá se, že jeho představitelem měla být hvězda nemenšího formátu, než je Brad Pitt. Pitta se však v této roli nedočkáme, protože majitelé práv trvali na tom, že film musí být kreslený. V současnosti tedy probíhá jeho realizace pomocí využití nejnovějších 3D technologií. Spolu se Spielbergem jej režíruje další slavný režisér Peter Jackson. Film by se měl v kinech objevit začátkem roku 2010 a jeho děj by měl vycházet z příběhů Tajemství jednorožce a Poklad Rudého Rackhama.

Než se filmu dočkáme, můžeme se v pondělí 19. ledna vrhnout do čtení prvního vydání Sedmi křišťálových koulí. Nač se můžeme na 64 stranách těšit? Ondřej Müller to vidí takto: „Nový příběh Tintina a jeho přátel začíná jako opravdová detektivka: Význační vědci jsou jeden po druhém napadáni záhadným cizincem a upadají do spánku, z kterého je nelze probudit. Všechny oběti mají jedno společné: zúčastnily se výpravy do Jižní Ameriky, odkud do Evropy převezly mumii inckého vládce. Teprve Tintin objeví, že za vším stojí potomci Inků, kteří usilují o vrácení mumie zpět do své vlasti Peru. Tajemní cizinci však tentokrát Tintinovi stále unikají…“

Tintinova dobrodružství – 7 křišťálových koulí vydává nakladatelství Albatros, 64 stran, 220 × 295 mm, brož., 1. vydání, 149 Kč.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *