Vyjeďte si do Krakova!

Vyjeďte si do Krakova!
Zimní měsíce nejsou k výletům po památkách a na ně bohatých městech tak nevhodné, jak by se zdálo. Když je zima mírná, jako byla ta předvánoční, nebo v teplejším předjaří, je to dobrý nápad. Sice si nedáte na každém rohu jiný druh zmrzliny jako v létě, ale prokřehlé prstíky můžete zahřát v nějaké příjemné cukrárně nebo hospůdce.

Takto můžete vyrazit například do polského Krakova, který není od českých hranic příliš vzdálený (z Českého Těšína jste tam autem za dvě hodiny). Uvítá vás pohledné historické město, které snese srovnání s našimi typu Prahy, Olomouce či Kroměříže. Město je to samozřejmě veliké, vždyť je po Varšavě hned druhé největší a platilo za hlavní centrum polského království až do r. 1609 a v jeho dominantě – hradě Wawelu a katedrále – jsou pohřbeni polští králové i postavy z novodobějších dějin.

A právě hrad Wawel je pro výpravu s dětmi tím největším lákadlem. Je to totiž správný hrad na skále nad řekou, který hlídá „pravý“ drak! Ke drakovi samozřejmě patří také jeskyně a příběh o tom, jak ho porazil chrabrý rytíř Krak, který dal jméno městu a původ polským panovníkům.

Krakov_drak_DS

Pokud překonáte draka, zasloužíte si i pokojnou prohlídku starého města, které obklopuje ohromné náměstí Rynek Głòwny. Uprostřed něj pak nezapomeňte propátrat křiklavě barvité stánky prodejců, které ukrývá originální renesanční tržnice Sukiennice. A znavené nohy jistě uvítají, když si odpočinete v některé z kaváren, které celé náměstí lemují. Vyhlášená je třeba čokoládovna E. Wedla, nad jehož čokoládou se mlsné jazýčky olizují už od roku 1893. Na náměstí je živo ve dne i po soumraku a kdykoli vás potěší nějaký méně či více originální pouliční hudebník či herec. Nemůžete nepotkat také prodejce s malými pojízdnými vozíky, v nichž na vás čeká místní kulinářská specialita – preclíky zvané obwarzanky. Je to pečivo dochucené na sladko či slano a za cca 15 korun si pořídíte malou chutnou svačinu.

Krakov_precliky

Ubytovat se v Krakově není problém v jednom z mnoha penzionů a hotelů, ale pro obzvlášť romantické cestovatele doporučuji třeba některou z obytných lodí, které kotví přímo na řece Visle pod Wawelským vrchem.

Mnozí Češi jezdí do Karkova za nákupy do místních nákupních center, ale coby výletníci s malým doprovodem raději navštivte jinou zajímavost. Jsou jí nedaleké ohromné solné doly v městě Wieliczka. Jde o areál, kde se těží kamenná sůl už od 13. století. Sloje po jejím vytěžení jsou nejen přístupné návštěvníkům, ale jsou taktéž různým způsobem vyzdobené jako pamětní místa významných osobností a svatých. V podzemí se můžete s dětmi pohybovat naprosto bezpečně, toto solné město je vybavené i sociálním zařízením či velkou jídelnou. Ani vám nepřijde, jak rychle tam dole hodiny ubíhají… A nezapomeňte si líznout! Stěny jsou skutečně slané!

Krakov_Wieliczka_2  Krakov_Wieliczka_1

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *