Víte, kde mají své kořeny české a moravské lidové zvyky, rituály a tradice, které nás provázely či provázejí celým rokem, a jaké z nich vystupují do popředí jako dny výjimečné a sváteční? Pokud se to chcete dozvědět, sáhněte po této knize.
Jak se slavil masopust?
Kdy se vynášela Morena?
Čím si Škaredá středa vysloužila své nelichotivé jméno?
Jak probíhá jízda králů?
Původ a význam těchto a dalších známých, i méně známých tradic, je vyprávěn srozumitelně a hravou formou, takže mu snadno porozumí i malé děti. Nechybí jednoduché návody na výrobu tradičních předmětu nebo lidová říkadla.
Tuto knihu jistě ocení nejen rodiče a prarodiče, ale i učitelé mateřských a základních škol, protože děti jsou velice zvídavá stvoření, která vás velmi často zahrnují nejrůznějšími otázkami (tak tomu bylo i u nás doma). Když byl nějaký svátek nebo když jsem připravovala nějaké téma do školy, tak se velice zajímaly, proč to je tak a co to vlastně znamená. Teď vám může pomoci právě tato kniha, protože vám objasní a děti seznámí nejen s různými svátky, ale i zvyky a tradicemi.
Nedávno třeba byly čarodějnice. A právě toto téma je v této knize krásně zpracované.
Vijte holky věnce, která má mládence.
Však je dosti kvítí, až se louka svítí.
Však je dosti lupení, až se hora zelení.
V noci z 30. dubna na 1. května létají povětřím čarodějnice na svých pometlech a škodí lidem i zvířatům. Proto se hospodáři snažili ochránit před temnou silou, jak jen to šlo. Proti zlé moci čarodějnic se také v předvečer svátku sv. Filipa a Jakuba zapalovaly ohně. Velké hranice se stavěly hlavně na kopcích, aby plameny šlehající vysoko k nebi bylo vidět za tmy do širého okolí.
A jak to bylo s májí? Chlapci z vesnice vybrali několik dní předem vysoký, zdravý strom, který pokáceli. Pak ho odvezli do vesnice, kde mu osekali spodní větve a kůru tak, že zůstal jenom jeho zelený vršek. Ten děvčata ozdobila barevnými fáborkami, pentlemi, růžičkami a vyfouklými vajíčky. Dospod se pověsil velký zelený a podobně zdobený věnec. Nakonec se májka musela vztyčit a zasadit do předem připravené jámy.
O filipojakubské noci májku musel někdo z mládenců hlídat. Mohlo se totiž stát, že chasníci ze sousední vesnice májku v noci schválně pokácí. To by pak byla ostuda!
Na prvního máje už od brzkého rána procházeli vesnicí muzikanti a mládenci a budili všechny spáče, hlavně děvčata. Dívka, kterou chlapec vyzval k tanci, přidala na připravený talířek peníz, aby večer u muziky dostali hudebníci zaplaceno. Májový strom stával na návsi až do letnic.
Novým zvykem bylo políbit dívku na prvního máje pod rozkvetlým stromem. Pokud by se tak nestalo, mohly by do roka uschnout. A to by byla škoda!
Každá kapitola začíná úvodní básničkou a dále je téma velmi hezky zpracováno a proloženo půvabnými ilustracemi Václava Ráže. A na konci najdete vždy tip na nějakou aktivitu, která souvisí s tématem celé kapitoly.
Knihu Český rok vydalo nakladatelství FRAGMENT, napsala ji Pavlína Pitrová a ilustroval ji Václav Ráž. Kniha je vhodná pro čtenáře od 9 let.
Add Comment