Moje 1. encyklopedie v divadle Minor

Moje 1. encyklopedie v divadle Minor

Divadlo Minor uvede 28. března 2010 netradiční inscenaci určenou nejmenším dětem. Jak již název napovídá, její inspirací byly dětské encyklopedie. Režisérem je Jiří Adámek, který v tandemu s výtvarnicí Kristýnou Täubelovou vytvořil v Minoru již dvě inscenace, první z nich, Z knihy džunglí, získala Cenu Alfréda Radoka za scénografii.

Minor

I tentokrát zvolili tvůrci neobvyklé prostorové uspořádání: Moje 1. encyklopedie se hraje v hledišti, zatímco diváci sedí na jevišti; z tohoto důvodu je také snížena kapacita diváků na polovinu. Je to první signál pro diváka, že se nejedná o běžné představení. Herci mají mnohem větší prostor pro interakci s dětmi, návštěvníci Minoru si také mohou prohlédnout minorský sál z nového pohledu a ocenit nezvykle vysokou elevaci.

Inscenaci předcházela dlouhá příprava, jejíž součástí byly i konzultace se specializovanými pedagogy. Záměrem divadla je poučit děti zábavnou a kultivovanou formou, a to zcela otevřeně. Témata a motivy užité v inscenaci byly vybírány s ohledem na vnímavost a chápání dítěte.

Jako základní téma lze označit „svět kolem nás”, kterému se děti předškolního věku snaží porozumět. Moje 1. encyklopedie jej představuje prostřednictvím sedmi postav – typů, které skrze jednoduché situace představují svá prostředí, stejně tak ve svém typu vstupují do prostředí jiných.

Inscenace je mozaikou různorodých scén, čemuž odpovídají i použité výtvarné prostředky, taktéž velmi rozmanité. Barevné geometrické tvary mění svůj význam na principu dětské hry, plošné loutky či kulisy využívají dispozic hlediště, některé scény mají svůj vlastní výtvarný artefakt. Základní dekorací je ovšem hlediště samotné, které je ponechané ve své obvyklé podobě.

Dalším ze stálých minorských spolupracovníků Jiřího Adámka je Jan Matásek, který je autorem hudby a opět v inscenaci i hraje. Hudba je použita nahraná i živá „a capella”.

K pohybové spolupráci byl přizván někdejší člen minorského souboru, nyní mim, Radim Vizváry.

Do konce sezóny chystá divadlo Minor ještě jednu inscenaci, kterou bude původní muzikál Davida Drábka Hračky. Premiéra proběhne 30. května 2010.

Mozaikou každodenních i nevšedních situací vás, děti, provedou: Regina Rázná, ředitelka Výzkumného ústavu sladkého průmyslu, která vyřeší každý problém. Pan výpravčí Rychlíček, který zodpovědně řídí vlaky. Slavný zpěvák Max Nota, jenž pečuje o svůj hlas a možná vás pozve i na koncert. Lékařka Liliana Čistá, která nám připomene, že zuby se čistí i o prázdninách, a mnozí další. Každý z nich má na světě svoje místo a svůj životní úkol – stejně jako vy!

Více viz: www.minor.cz/spip.php?article510

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *