Keltská stezka pro děti

Keltská stezka pro děti

ženaJestli už vás omrzely zoologické zahrady i pořád stejné procházky na známá místa, vydejte se s dětmi na nově otevřenou keltskou Dobrodružnou stezku malého Dobše do Dobšic ve středních Čechách.

V malé a nenápadné obci na Nymbursku můžete začít prohlídku v muzeu Keltů. To bylo otevřeno v roce 2008 a expozice je pro svou délku vhodná i pro malé děti. Součástí prohlídky je i osmiminutový film Ze života Keltů, který byl vytvořen speciálně pro dobšické muzeum a nikde jinde ho nemůžete vidět.

V muzeu jsou vystaveny figuríny keltské ženy i keltského bojovníka, ve vitrínách jsou vzácné nádoby, šperky, zbraně i ozdoy. Děti si můžou samy vyzkoušet zrnotěrku a rotační mlýnek a určitě je upoutá i kostra, která zde byla objevena v roce 1899 Janem Hellichem (v okolí obce se našlo hned 27 hrobů, které jsou z doby 400–300 př. n. l.).

Pro milovníky geocachingu je vhodné zmínit i netradiční a velmi pěkně zpracovanou GC1Y7KM.

Nezapomeňte si u paní průvodkyně vyzvednout pracovní list a můžete vyrazit na Dobrodružnou stezku malého Dobše. Ta se otvírala v sobotu 24. října 2009, je dlouhá něco málo přes dva kilometry a najdete na ní 12 zastavení s interaktivními zábavnými prvky pro děti, informačními tabulemi a otázkami.

 

 

 

 

 

Otevření stezky

 Stezka vede přes úžasné dětské hřiště, které má tvar keltského oppida a funguje i jako celoroční venkovní skanzen. Děti si tu můžou pohrát s živými kozami, dočíst se zajímavosti o druidech nebo se podívat do opravdové polozemnice – keltského obydlí. Na hřišti jsou samozřejmě i houpačky, klouzačka, lezecká stěna a další atrakce.

oppidum

Stezka provede návštěvníky okolím Dobšic, nádhernou přírodou kolem Cidliny. Děti po cestě plní úkoly z listu a dozví se mnoho zajímavých informací.

stezka

Pro adrenalinové nadšence je na stezce umístěna například houpačka nad vodou nebo lana. Holčičky se určitě budou dobře bavit u hledání modré víly a malí kluci ocení přírodní bludiště.
Kdo vyplní celý pracovní list, může ho odevzdat v muzeu a zařadit se tak do losování o pěkný hrneček.

A ještě pro pořádek pár užitečných informací:
Kde Dobšice leží?
Kousek od dálnice D11 nedaleko Poděbrad. Viz mapa:

 

 

 

 

Dobšice
zdroj: Google maps
Otevírací doba muzea:
denně od 10 do 16 hodin

Vstupné:
dospělí 25 Kč
děti (6–14 let) 20 Kč
důchodci, ZTP, ZTP/P 20 Kč
rodinné vstupné 60 Kč

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *