Je vaše dítě dostatečně imunní?

Je vaše dítě dostatečně imunní?

Víte, jaká četnost nemocí v průběhu roku se považuje ještě za normální a kdy už se může jednat o poruchu imunity? Jak zjistit, zda imunita dítěte je v pořádku? Jak ji případně zlepšit?

Imunita a její poruchy

Co si vybavit pod pojmem imunita? Zjednodušeně lze říci, že jde o schopnost organismu odolávat vnějším a vnitřním vlivům, tj. nemocem, ale i stresu, infekcím atd. Ve skutečnosti je ale tento systém mnohem složitější.

Jak poznáte, že s imunitou vašeho dítěte není vše v pořádku? Čas od času je přece každé dítě nemocné, někdy se onemocnění vrací. To skutečně ještě nemusí nic znamenat. Zpozornět byste měli v okamžiku, kdy váš potomek stoná častěji než šestkrát do roka. V tomto případě vám doktor doporučí imunologické vyšetření. Pokud ne, žádejte o toto vyšetření sami!

Poruchy imunity se projevují většinou postižením dýchacího systému, záněty středního ucha, alergiemi, větší náchylností k nádorovým onemocněním atd. Důležité je tyto poruchy včas odhalit a nasadit vhodnou léčbu a tím zabránit, aby se situace ještě více zhoršovala!

Podpořte imunitu dítěte!

I když vaše dítě netrpí žádnou vážnější imunitní poruchou, snažte se aktivně přispívat k povzbuzení tohoto složitého systému. Jak? Především v jarních a podzimních měsících je vhodné dětem podávat více vitaminů.

Nejlépe v přírodní podobě, tj. ovoce, zelenina, ale můžete dítěti podávat i různé tablety obsahující vitaminy a další důležité prvky. Trh jich nabízí celou řadu a jsou volně dostupné v každé lékárně.

Ale pozor: Vyberte si ty správné přípravky, nejlépe už někým z vašeho okolí prověřené! Trh je skutečně přesycen, a ne každý přípravek zajišťuje kvalitu, kterou slibuje!

Čeho se vyvarovat?

Na imunitu vaše potomka má vliv celá řada faktorů. Ne nadarmo se doporučuje nekouřit v přítomnosti malého dítěte. Mezi mnohé nepříznivé účinky pasivního vdechování cigaretového kouře dítětem patří i snižování jeho imunity.

Dále se vyvarujte toho, aby váš potomek často užíval antibiotika. Ano, samozřejmě jsou případy, kdy se jim nevyhnete, ale jsou i situace, kdy se dětem předepisují zbytečně. Je sice pravda, že tohle by spíš měl rozhodovat lékař, ale i mezi nimi se stále ještě najdou tací, kteří jsou schopni předepsat antibiotika i na poměrně lehké onemocnění. V tomto případě se nebojte protestovat!

Organismus si totiž na antibiotika rychle přivyká a bakterie se pak stávají odolnějšími! Pak když přijde vážnější onemocnění, tak už nezabírají!

Dbejte důkladně na zdraví svého potomka a pokud se vám bude zdát, že skutečně může být něco v nepořádku s jeho imunitou, neváhejte a obraťte se neprodleně na příslušného lékaře!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *