Jsme doma první den z porodnice, kolem děťátka panuje velké veselí, příbuzní a známí se na ten malý růžový uzlíček chodí dívat a třeba sem tam udělí i nějakou tu radu ohledně péče o miminko.
Zejména babičkovské rady jsou v lecčems opravdu cenné, ne vždy jsou ale v případě péče o dítě zcela správné. Už jsme si tady povídali třeba o nevhodnosti spaní na bříšku, ale možná se vám stalo, že právě tuto polohu vám babička doporučila jako nejlepší. (Vzpomínám si, že po narození mojí sestry se babička upřímně vyděsila, když zjistila, že malá spí jen na boku nebo zádech.)
Některé tradiční avšak nesprávné postupy jsou spojeny i s přebalováním a koupáním, takže se postupně podíváme, jak by miminkovská hygiena měla správně probíhat.
Plenky
Doba vyvařování látkových plenek je už asi definitivně za námi, ačkoli většina dnešních dospělých v těchto plenách vyrostla, a to bez nějaké viditelné újmy. Pár látkových plenek se ovšem hodí. Například jako ochrana oblečení před poblinkáním, když čekáte, až si děťátko po krmení odříhne a má hlavu položenou na vašem rameni. Plena se také využije jako „bryndák-utírák” pro dítě, které se učí jíst a jídlo si rozpatlává po obličeji. Se stejným účelem upotřebíte látkovou plenu, když jste venku s kočárkem. Pokud dítě už samo pije z láhve, bude zkoušet, jestli se dá pití nalít i jinam než do pusy (zřejmě se mu to v nestřežené chvilce povede). Plenkou ho pak můžete osušit a ještě mu třeba utřít unudlaný nosánek.
Plenky na jedno použití jsou sice finančně náročnější, ale rozhodně dítěti přináší větší pohodlí a mamince šetří čas. Na kvalitě plenek se nevyplatí šetřit, důležitá je samozřejmě správná velikost pleny, která se určuje podle hmotnosti dítěte.
Dítě přebalujeme alespoň 7krát denně, aby byla jeho pokožka v agresivním prostředí moči a stolice co nejkratší čas. Pleny se snímají zepředu dozadu, opačně by totiž bakterie ze stolice pronikly k močové trubici a způsobily by infekci. K prvotnímu očištění kůže stačí teplá voda a žínka a platí zásada jako při snímání plen – genitál myjeme zepředu dozadu, nutné to je hlavně u děvčátek, aby se do pochvy nedostaly nečistoty. Chlapečkům vyčistíme záhyby pod šourkem a penisem – o těchto klučičích záležitostech jsme již na našich stránkách podrobně psaly.
Kosmetika pro nejmenší
Po umytí kůže žínkou použijeme dětské čistící ubrousky, které kůži očistí od tuků ze stolice, některé dokonce obsahují látky s antibakteriálním nebo zvlhčujícím účinkem, takže pokožku také ošetří.
Tím péče o plenkovou oblast nekončí. Očištěné a osušené dítě chvíli necháme rozbalené a před zabalením kůži natřeme mastičkou proti opruzeninám. Opruzeniny vznikají, pokud je kůže dlouho vystavena vlhkosti a působení moči a stolice. V kůži se začnou vytvářet mikroskopické trhlinky, v nichž vzniká infekce. Mast by proto měla obsahovat látku urychlující hojení pokožky. Nabídka dětské kosmetiky se neomezuje jen na tyto mastičky, k zakoupení jsou různé olejíčky, tělová mléka a podobně. Vybírejte pečlivě, protože některé přípravky jsou parfémované nebo s obsahem alkoholu, což kůži miminka rozhodně nesvědčí.
Kožní nemoci
S opruzeninami se většinou vypořádáme bez lékařské pomoci, větším problémem je ovšem plenková dermatitida. Tato infekce postihuje místa, která se nejvíce dotýkají pleny, tedy zadeček, vnitřní stehna, u chlapců šourek a u dívek zevní genitál. Kůže je zarudlá, lesklá, někdy se objeví pupínky. Příčinou je vlhké prostředí pod plenou, působení moči a stolice a vysušení kůže používáním nevhodných kosmetických prostředků.
Obdobou dermatitidy je kvasinková infekce, při niž jsou zasaženy velké plochy kůže, které jsou zarudlé a poseté puchýřky.
V obou případech určitě navštivte pediatra a zkuste změnit značku plenek nebo masti proti opruzeninám. A vaše miminko bude zase mít krásně hebkou a zdravou pokožku!
Add Comment