Chystáme se do nemocnice!

Chystáme se do nemocnice!

I malé dítko občas musí do nemocnice. Něco ho bolí, jde do neznámého prostředí a odlučuje se od blízkých osob. Dost traumatizující! Naštěstí dnes už se v nemocnicích preferuje všestranná péče o malé pacienty, a proto se lékaři i jiní odborníci snaží všelijak zmírnit i psychické bolístky.

Maminko, já nechci do nemocnice

Musí vaše dítko do nemocnice a víte to předem? Zkuste ho na to připravit! Je samozřejmé, že bude nemocniční prostředí odmítat, ale přesto se mu snažte vysvětlit, proč musí do nemocnice a co ho tam čeká. Všechno je lepší než nejistota. Vždyť i dospělý člověk se více bojí, když neví, co se na něj chystá!

Vysvětlete potomkovi, jak to v nemocnici chodí. Také by bylo vhodné mu říci, že doktor, i když někdy způsobuje bolístku, to s ním myslí dobře, a že v žádném případě to není bytost, z které by měl mít strach. Vyprávějte mu třeba nějaký příběh, v kterém doktor figuruje jako hrdina, který zbavil někoho trápení. Pokud dítě nejde zrovna na infekční oddělení, připravte mu s sebou nějakou oblíbenou hračku či knížku. Ať má u sebe něco, co má rádo a co mu připomíná domov!

Zůstaňte s potomkem, potřebuje vás!

Dnes však už nemusíte dítě nechávat napospas cizímu nemocničnímu prostředí. Konečně se dospělo k názoru, že pro lepší somatický stav je důležitý i stav psychický, a proto (na rozdíl od minulých let) se dnes doporučuje, aby s malým dítětem byla v nemocnici i jemu blízká osoba.

Využijte proto této možnosti a buďte v nemocnici s potomkem! Snížíte tak jeho šok z neznámého prostředí a pobyt v nemocnici pro něj bude mnohem snesitelnější! Nebojte se, nejde o žádný přepych, který byste si museli platit ze svého. Tyto pobyty hradí pojišťovna!
Pokud nemůžete být v nemocnici s dítětem vy – rodiče, nevadí. Může to být jakákoliv osoba, která je blízká vaší ratolesti, např. babička, teta, strejda, …

Herní specialisti

Víte, že na dětských odděleních jsou tzv. „herní specialisti“? Jsou v nemocnici proto, aby vaše nemocné dítě zabavili a zpříjemnili mu pobyt v tomto prostředí. Co můžete od herního specialisty očekávat? Seznámí dítě s nemocnicí a pokusí se zmírnit jeho nejistotu z tohoto místa. Hlavně však vyplňuje jeho volný čas, a tak se dítko v nemocnici nudí méně.

Nabízí mu různé aktivity, komunikuje s ním atd. Hlavním úkolem herního specialisty je vzbudit v dítěti důvěru a zmírnit jeho pocit opuštěnosti a samoty.

Nikdo není rád v nemocnici, ale někdy to nejde jinak a občas se v ní ocitne i malé dítě. Naštěstí dnes se skutečně na dětských odděleních neléčí jen somatické problémy, ale hodně se začíná dbát i na to, aby se malý pacient celkově cítil dobře.

Doufejme, že i v budoucnosti budou co nejvíce podporovány snahy, které dětičkám pomohou zmírnit ošklivé zážitky z nemocničního prostředí!

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *