Změna v systému očkování – hexavakcína

Změna v systému očkování – hexavakcína

Minule jsme poprvé zabrousili k tématu očkování a zaměřili jsme se na povinnou vakcinaci proti tuberkulóze. Nemocí, proti nimž necháváme své nejmenší očkovat buď povinně, nebo na doporučení, je dost, takže dnes budeme v našem povídání pokračovat.

Ve třech měsících by mělo miminko absolvovat první dávku očkování proti několika nemocím dohromady. Patří mezi ně dávivý kašel, záškrt, tetanus, virová hepatitida typu B, dětská přenosná obrna a nákazy vyvolávané bakteriemi Haemophilus influenzae typu B. Tomuto očkování se říká hexavakcína a do konce roku 2006 se provádělo jen na přání rodičů a muselo se plně hradit. Očkování stálo asi šest tisíc, což mohlo mnoho rodičů od tohoto kroku odradit. Nyní hradí všechny dávky stát, ale pouze dětem, které narodili po 1. lednu 2007 včetně.

Do 31. 12. 2006 bylo zdarma očkování tetravakcínou, která chránila proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a hemofilovým bakteriím. Nová hexavakcína by měla být šetrnější, ale jak to tak bývá, vždy se najdou děti, které očkování snáší špatně.

K samotným nemocem a případným reakcím na očkování se ještě vrátíme příště, dneska si představíme očkovací kalendář, podle nějž se podává hexavakcína.

Očkování hexavakcínou probíhá ve čtyřech dávkách. Jak už jsme si řekli, první dostane dítě po třech měsících, tedy nejdříve ve třináctém týdnu života. Podmínkou je, aby se zahojila jizvička po očkování proti tuberkulóze. Mezi první a druhou dávkou musí být minimálně měsíc rozestup, ale neměl by přesáhnout dobu dvou měsíců. Stejné je to i v případě druhé a třetí dávky.

Čtvrtá dávka se musí podat do osmnáctého měsíce života, přičemž je důležité dodržet šestiměsíční pauzu mezi touto a předchozí, tedy třetí dávkou.

Tím ale očkování nekončí, protože v pěti letech je na řadě tzv. posilující dávka. Ve čtrnácti pak následuje očkování proti tetanu, proti němuž bychom měli být přeočkováváni každých deset až patnáct let.

Snad jste se se mnou do toho množství čísel moc nezamotali, ale naopak jste našli nové a důležité informace, které příště ještě zkusíme rozšířit.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *