Cestovní nevolnost

Cestovní nevolnost

Blíží se období oblíbených lyžařských kurzů a ještě oblíbenějších jarních prázdnin, a ačkoli to se sněhovou nadílkou nevypadá příliš nadějně, určitě plánujete s dětmi výlet nebo je vyšlete na „lyžák“. Nejčastějšími dopravními prostředky bývá v případě rodinné dovolené auto, při hromadném cestování autobus nebo vlak. Právě v autobusu a autě se dělá špatně dětem i dospělým. Cestování je sice aktuálnější až v letních měsících, ale autem nebo autobusem se jezdí celoročně a možná rozmýšlíte na léto první dovolenou se svým dítětem, a tak si povíme o této nepříjemnosti už teď.

Cestovní nevolnost čili kinetóza postihuje cestující ve všech dopravních prostředcích, případně na hřbetě zvířete a může nás zaskočit i při jízdě na kolotoči. (Zajímavé je, že na kolotoči se – podle vlastní zkušenosti – udělá špatně spíše dospělému, zatímco nezničitelná ratolest bude po blednoucím rodiči žádat třetí jízdu.) Příčinou potíží při cestování je podráždění rovnovážného aparátu středního ucha. Srozumitelně řečeno to znamená, že během jízdy se v mozku střetnou dva protichůdné jevy a dojde k dezorientaci. Oči totiž vnímají předměty kolem jako nepohyblivé, zatímco centrum rovnováhy v uchu hlásí pohyb. Tento zmatek v centrální nervové soustavě se odehrává v organismu každého člověka, ale jen u citlivých lidí se projeví nižším krevním tlakem, bledostí a zvracením. Na rozvoj kinetózy má vliv i psychika, a to zejména u dětí, ale pokud trpíme nevolností pravidelně, nezbude než používat léky, z nichž nejznámější je Kinedryl.

Děti bychom neměli strašit, že jim může být špatně, naopak je během cesty rozptylujme povídáním nebo hrou. Pokud cestujete autem, dopřejte si pravidelné zastávky a větrejte. V autobuse je dobré dítě posadit dopředu, před cestou mu dát lék, vybavit ho igelitovými pytlíky a naučit ho, že má požádat o zastavení, když cítí nutkání ke zvracení. Leccos se dá zlepšit i správnou stravou a pitím před jízdou. Určitě nepomůže cestovat nalačno, nejlepší jsou suchá, lehká jídla a mírně sladké pití bez bublinek. Naopak se vyhněte mléčným výrobkům, sladkostem, zmrzlině a silně aromatickým jídlům.

Radou spíše pro dospělé je, aby při jízdě nečetli a zkusili cestu pokud možno prospat. Léky proti zvracení způsobují ospalost, takže se dřímota možná dostaví sama.

Kinetóza není důvodem k zavržení cestování, jen je potřeba vyzkoušet, jak se nám a našim dětem cestuje nejpohodlněji.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *