Co když prvňáčka škola nenadchne?

Co když prvňáčka škola nenadchne?

Máte doma čerstvého prvňáčka? Škola se za chvíli rozjede naplno a vašeho malého žáčka čeká důležité období, kdy si buď školu zamiluje, nebo taky ne…

Každý začátek je těžký…

Většina budoucích prvňáčků se do školy těší. Především jsou zvědavé, jak to ve „velké škole“ vlastně bude probíhat. Těší se také na nové spolužáky, paní učitelku, na to, až si své oblíbené pohádkové příběhy budou moci přečíst sami atd.

Pak začne škola a prvňáček často může pocítit, že vše vypadá jinak, než si představoval. Písmenka se jen těžko učí, slabiky nic neznamenají, nerozumí číslům a psaní klikyháků ho nebaví.
K tomu se mohou přidat první školní neúspěchy. A tyto neúspěchy nemusí být ani nijak markantní. Záleží na tom, jak je posuzuje dítko.

Pro někoho může být negativní zkušeností, když jeho soused v lavici dostane hvězdičku a on ne.

A třeba nebude ani mezi těmi lepšími ve čtení a při matematice mu to také nebude tolik pálit a najednou váš potomek za vámi přijde s tím, že už do „velké školy“ chodit nechce a že by se radši vrátil do školky nebo zůstal doma. Co s tím?

Jak přesvědčit potomka, že do školy musí?

Musíte se pokusit znovu vzbudit jeho zájem o školu. Jak? Věnujte se mu – učte se s ním, ale ne tak, že se budete snažit ho drilem naučit vše, co po něm první třída požaduje. Buďte trochu kreativní. Snažte se ho zaujmout. Je přeci jen ještě dítě, tak zkuste ho učit a zároveň si hrát.

Jak na to? Vymyslete si třeba pohádku o písmenkách, vystřihujte mu obrázky či slabiky, skládejte s ním slova, počítejte pomocí kostek atd. Nemáte na takovéto hry nápady? Poohlídněte se po knihkupectvích. Určitě najdete velké množství publikací, které vám v tom pomohou.

Důležité je také hodně s potomkem o škole mluvit. Je nutné znát jeho pocity. Tím, že mu budete stále opakovat, že do školy prostě musí, nepomůžete tomu, aby si k ní získal lepší vztah. Odměňujte ho. Víte, že mu něco nejde? Tak v okamžiku, až se mu to začne dařit, mějte pro něj odměnu, např. výlet do zoologické, hezkou knížku atd. Pozor: Raději ho neodměňujte sladkostmi. Volte spíše dárky, které rozvíjí inteligenci, motoriku apod.

Když úspěchy nepřicházejí?

Může se stát, že i přes vaší veškerou snahu, zůstane váš potomek neúspěšný. Ano, třeba nemá zkrátka na školu hlavu a bude slabším žákem. Nedá se nic dělat. Ne z každého dítěte může být inženýr či lékař.

Vy hlavně nesmíte dopustit, aby vašeho potomka jen napadlo, že ho můžete mít méně rádi jen kvůli tomu, že ve škole není úspěšný.

Také by bylo vhodné slabšímu žákovi najít kompenzaci, při které bude zažívat úspěch, např. sport či jiný koníček.

Dlouhodobý neúspěch by totiž mohl vést ke komplexům méněcennosti a to určitě nechcete.

První školní rok je velmi náročný. Vašeho potomka čeká mnoho změn. Některé ho třeba i potrápí. Proto se snažte být svému malému školáčkovi vždy nablízku, abyste mu mohli s těžkými začátky pomoci.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *