Celiakie: dieta na celý život

Celiakie: dieta na celý život

Někdo drží dietu dobrovolně, jiný je donucen k jistým omezením svým zdravotním stavem. Pro dospělého člověka je ovšem jakákoli dieta snesitelnější než pro dítě. Malému človíčku se těžko vysvětluje, že nesmí papat sušenky nebo lákavě vyhlížející dortíky v cukrárně. Právě tato (a bohužel mnoho dalších) omezení pronásledují malé i velké pacienty postižené nemocí zvanou celiakie.

Co vlastně celiakie je a co představuje pro život nemocného? A jaké jsou důsledky pro jeho rodinu?

Celiakie je nesnášenlivost – intolerance – lepku, který je obsažen v obilí. Laicky řečeno, je to jakási potravinová „alergie“, při níž je poškozováno tenké střevo, které není schopné vstřebávat důležité živiny. Jedna ze součástí lepku totiž ničí povrch tenkého střeva, který je posetý klky – výstupky zajišťující vstřebávání potřebných látek. Na rozdíl od skutečné alergie ale není šance na zlepšení zdravotního stavu a bezlepkovou dietu musí pacient dodržovat po celý život.

Při správné životosprávě nemá celiak žádné zvláštní potíže, ovšem odhalení nemoci trvá někdy velmi dlouho. Celiakie může propuknout v kojeneckém i dospělém věku a projevuje se častými průjmy, bolestmi břicha, únavou, chudokrevností a dalšími příznaky. U nejmenších dětí se navíc přidává problém s přibýváním hmotnosti, protože tělu se nedostávají látky důležité pro správný vývin.

Určitě vás napadne otázka, zda se dá nemoci nějak předejít. Hlavní slovo má dědičnost, takže pokud jsme se narodili s předpokladem k celiakii, nepomůže proti vypuknutí nemoci žádná prevence. Budoucí maminky trpící celiakií bohužel téměř jistě přivedou na svět děťátko s touto chorobou. Při přísné bezlepkové dietě ale přeci jen existuje malá naděje, že děťátko bude v tomto ohledu zdravé, protože ne vždy se nemoc zdědí.

Po narození je o zděděných předpokladech už rozhodnuto, pak už jen zbývá čekat na to, jak bude miminko reagovat na první kontakt s lepkem. Jak už jsme si řekli, za projevem nemoci stojí genetické předpoklady a konzumace potravin obsahujích lepek. Podobně jako u mnoha nemocí, příznaky se projeví teprve po nějakém spouštěcím momentu. U celiakie to bývá napadení organismu virem nebo dlouhodobější psychické vypětí. Oslabené tělo pak snadno podléhá a celiakie se projeví naplno.

Příště se podíváme na to, co dělat, když zjistíte, že váš drobeček trpí touto nemocí, a kde můžete hledat další informace o celiakii.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *