Red Meat

Red Meat

Při listování prvním výborem amerického komiksu Red Meat od Maxe Cannona, která právě vychází v edici Plus pro dospělé čtenáře, si zřejmě nejeden čtenář vzpomene na Českou sodu. Toto srovnání posiluje i fakt, že české vydání svou předmluvou do světa vypravil Petr Čtvrtníček, jehož humor se tomu Cannonovu dosti přibližuje. Přibližně ho charakterizuje jeden z nadpisů: „humor, co vás praští do brňavky“.

Kultovní komiks Red Meat se objevuje na stránkách amerického tisku už od roku 1989 – a s nástupem internetu se stal kultem i u nás. Nakladatelství Albatros konečně nabízí knižní vydání prvního ze tří výborů, které připravil sám autor komiksu, Max Cannon. Na 110 stránkách pronikneme (možná hlouběji, než by bylo zdrávo) do autorova bizarního světa, plného černočerného humoru, kruté nadsázky, mrazivé ironie, psychopaticko-sadisticko-kriminologicko-laktačně-autistického sarkasmu – Red Meat je zkrátka, jak se vyjádřil literární kritik, ,“jediný americký komiks, který člověku polechtá bránici motorovou pilou“.

Mezi průvodci Red Meatu jsou výstřední psychopat Earl (muž z titulní strany), uniformovaný, avšak nikoli uniformní mlékař Dan či taťka Ted s dýmkou v ústech, kteří spolu s dalšími až na výjimky mužskými hrdiny rozehrávají v prostoru tří komiksových políček „humor s nulovým obsahem kázání“, při kterém občas dojde k „úsměvné nehodě s cirkulárkou“ a v němž se „těla hromadí jako dříví na pile“, abychom si vypůjčili alespoň tři z neodolatelných průvodních nadpisů. Takže závěrem nezbývá než si přát, ať díky Red Meatu i domácí „skaliny šumí šelestem masa“.

Autor Max Cannon se narodil v Tucsonu v Arizoně, kde žije dodnes. Kultovní komiks Red Meat začal kreslit v roce 1989 a hodlá v něm pokračovat tak dlouho, dokud „ho to bude bavit“. Sám sebe charakterizuje jako „kreslíře komiksů, ilustrátora, spisovatele a obecně vzato bonvivána“ se zájmem o „design raných 60. let, architekturu, film, hudbu a kulturu vesmírného věku“. Na svém myspaceovém profilu k tomu ještě dodává, že jej fascinují „cínie, textilie z 15. století, hlísti a spodní prádlo“. Rád by se setkal s „Ostrogóty, Vizigóty a snad ještě se zářící, vzduchem plující a moudré rady udílející hlavou Abrahama Lincolna“.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *