Nebezpečí pro nejmenší: pokojové rostliny

Nebezpečí pro nejmenší: pokojové rostliny

Svůj byt či dům považujeme za nejbezpečnější místo, kde můžeme být. Pro nejmenší členy rodiny se ovšem téměř v každém bytě či domě najde něco, co může být nebezpečné. Víte, co všechno vaše dítě může ohrožovat? Několik příštích článků věnujeme tomuto tématu!

Dospělý člověk, který má kromě více rozumu také větší výšku, si mnohdy ani nemusí uvědomit, jak nástrahy doma (ale i na zahradě nebo na procházce) číhají. Tentokrát se zaměříme na rostliny, které rostou běžně kolem nás, ale jsou jedovaté nebo jinak nebezpečné.

Nejčastěji, tedy denně, jsme v kontaktu s pokojovými květinami. Některé mají jen nepříjemné bodlinky, jiné obsahují toxické látky, které po požití části rostliny způsobí velmi těžkou otravu.

klivie

Je celkem pravděpodobné, že doma nějakou jedovatou rostlinu máte. Nechcete-li se jí úplně zbavit, budete pro ní muset najít nové stanoviště. Mezi nejrozšířenější jedovaté rostliny patří mučenka, klívie, trnová koruna, dieffenbachie, tchýnin jazyk, monstera, vánoční hvězda, lilek (má malé červené plody), brambořík a mnohé další. K nepříjemnostem v podobě podrážděné kůže stačí mnohdy jen kontakt se šťávou vytékající z poškozených stonků nebo hlíz. Požití jedovatých rostlin je samozřejmě mnohem závažnější.

mučenka

Věděli byste, co v prvních chvílích po takové nehodě udělat? Všeobecně platí, že je nutné vyvolat zvracení, podat pití a několik tablet živočišného uhlí. To pomáhá tak, že pokryje sliznici trávícího ústrojí a naváže na sebe škodlivé látky. Mnoho rostlin po rozkousání způsobuje otoky v ústech, takže dalším krokem je ochlazování ústní dutiny ledem. Rozhodně neotálejte s cestou za lékařem, kterému byste měli být schopni říci jméno oné rostliny. Pokud vše zjistíte včas, dá se zabránit trvalému poškození organizmu nebo dokonce úmrtí.

kaktus

Mimo dosah dětí by také měly být všechny rostliny, které mají trny a ostny. Určitě sami víte, jak nepříjemný může být i miniaturní osten z kaktusu zabodnutý v prstu.

Květiny mají ovšem v dětském pokoji své místo, vybírejte ale s rozvahou – jak druh rostliny, tak místo, kam květinu dáte. Do dětského pokoje rozhodně jedovaté rostliny nepatří! Vhodné jsou různé sukulenty nebo kaktusy bez pichlavých ostnů, protože snesou i delší dobu bez vody.

O vhodnosti dalších rostlin se nebojte poradit v květinářství, kde by měli vědět, které rostliny jsou jedovaté.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *