Kdo si hraje, nezlobí

Kdo si hraje, nezlobí

Ve vývoji každého dítě je období, kdy zlobí více, je více agresivní a má občas výbuchy vzteku. Toto jednání se většinou váže k období první vzdoru, tj. kolem třetího až čtvrtého roku života.

Co s tím? Na jedné straně to znamená, že se vaše dítě vyvíjí správným směrem, ale na druhou stranu je nutné si uvědomit, co ještě lze dítěti trpět a co už ne. Jak pak takové „zlobiče“ usměrnit?

Dětská zloba a agresivita

Můžeme v poslední době slyšet kolem sebe teze, které říkají, že dnešní děti jsou agresivnější, otupělejší proti násilí… No, zkrátka horší, než byla dřívější generace.
Je to skutečně pravda? Už Aristoteles si stěžoval na to, že děti jsou stále horší. Možná se to jen říká, i když je pravdou, že některá specifika dětského věku se částečně posouvají jinam.

Není například tajemstvím, že velkým problémem se stávají počítače a televize, kde se děti běžně setkávají s násilím.

Často je to ještě podmíněno tím, že hlavní hrdina dítek zabijí nepřátele, je agresivní a všude kolem něj jsou tratoliště krve. I v takovém hrdinovi se děti mohou vzhlédnout!
Co s tím? Zakázat dětem televizi a počítač úplně? To není řešení! Zkuste si místo toho s potomkem promluvit a vysvětlit mu, že to, co je ve světě filmů a počítačových her normální, by nemělo být tak zcela běžné v životě!

Zkuste hru…

Přemýšlíte nad tím, jak si poradit s agresivitou? Co dělat proto, aby se vaše dítě dokázalo krotit a chovat se v rámci mezích, které stanovíte?

Platí zlaté pravidlo: „Kdo si hraje, nezlobí.“

Zastavte se v dnešní uspěchané době a věnujte své ratolesti čas! Zkuste vymyslet nějakou hru, do které byste se mohli třeba i částečně zapojit vy.

Jakou hru? To je jen na vás a na vaší fantazii. Pamatuji si, že když jsem byla malá, jela jsem se svými rodiči na dovolenou do Itálie.

Tam jsem s nimi hrála hru. Každý den jsem měla deset bodů. Vždy za každý prohřešek jsem ztrácela jeden bod a podle toho, kolik bodů mi zbylo na konci dne, tak velkou jsem dostala porci zmrzlin. Tato hra mě velmi bavila a motivovala mě k lepšímu chování, i když jsem obvykle byla „pěkné kvítko“.

Vy si můžete vymyslet podobnou hru! Zapojte fantazie a jistě něco vymyslíte!

Hry mohou být různé, zdá-li se vám, že je váš potomek nadměrně agresivní, zkuste vymyslet pro něj nějaký sport, který by ho bavil a který by neškodně ventiloval jeho agresivitu.

Co třeba karate? Má-li oblíbeného hrdinu z her, který stále s někým soupeří, je to ideální. Při tomto sportu si uvědomí, že nejde jen o samotné násilí, ale že je třeba i určitá disciplína.

Nejdůležitější je stanovit jasnou mez. Vaše dítě by mělo vědět, co si ještě dovolit může a co už správné není. Je na vás, abyste stanovili optimální hranice.

Proto buďte nekompromisní! Určete pravidla a pohlídejte si jejich dodržování!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *