Zdeněk K. Slabý – Bukukururuna

Zdeněk K. Slabý – Bukukururuna

Opravdových pohádkářů dnes není mnoho. Tedy alespoň ne takových, jako je Zdeněk K. Slabý (nar. 9. 6. 1930 v Praze), prozaik, literární kritik a teoretik a hudební publicitsta.

Zdeněk K. Slabý začal publikovat v roce 1945 v časopise Junák a Vpřed a s dětskou knihou je jeho tvůrčí život spjat od konce padesátých let, přesněji od roku 1958, kdy se stal redaktorem Státního nakladatelství dětské knihy, o nějakých jedenáct let později přejmenovaného na Albatros.
Od roku 1958 byl také členem redakční rady časopisu Mateřídouška a spolu s Dagmar Lhotovou je autorem knih o Kocouru Vavřincovi a jeho přátelích.
Nakladatelství v roce 2012 znovu vydalo jeho knihu Dívka z Černé věže a k autorovým pětaosmdesátinám znovu vychází legendární moderní pohádka Bukukururuna aneb Profesorka čárů a kouzel v. s. z. Muří nohy.

titul_velky Co se stane, když obyčejné městské děvčátko najde v lese zázračnou houbu – lakovku ametystovou? Nejenže najednou uslyší vše, co si zvířata kolem ní povídají, ale zažije spoustu pohádkových dobrodružství se zlou čarodějnicí Bukukururunou Bradlafousovou, duchem Vinopulem, kráskou Violou, hrdinou Plaváčkem, králem skřítků Pomajzlem IV., trpaslíkem Ryšánkem a spoustou jiných pohádkových bytostí.
Zuzanka má před sebou důležitý úkol – zabránit tomu, aby se vzácné plavánium dostalo do nepovolaných rukou…
Bude nakonec zlo potrestáno a dobro odměněno, jak je to v každé správné pohádce? A jak do toho všeho zapadá fialová létající škodovka?

Ukázka z knihy:

Čarodějnice začala pojednou rejdit a poskakovat po pasece, mávala přitom sukovicí jako klacíkem a mumlala nějaké složité zaříkávadlo, ve kterém se pořád opakovalo ško, ško, ško…
Když skončila, stála mezi kopřivami fialová škodovka a před škodovkou šofér s mrožím knírem. A šofér se ptal tím nejhlubším basem, jaký Zuzanka kdy slyšela: „Kam račte poroučet, paní profesorko?“
„Na Muří nohu!“ velela čarodějnice. Ukázala své budoucí učednici rozkazovačně na auto: „Tak alou, nasedat! Čas nečeká ani v pohádkách…“

strana_1  strana_2

S touto knihou jsem se poprvé setkala jako malá holka a velmi mi utkvěla v paměti. Musím říct, že na svém kouzlu neztratila ani po letech a mým dětem se líbila stejně jako mně. Pohádková kniha Bukukururuna by neměla určitě chybět v žádné knihovničce.

Knihu Bukukururuna napsal Zdeněk K. Slabý, ilustroval Radek Pilař a vydalo ji nakladatelství Albatros.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *