Co bych si tak ještě přečetl? Bude stačit Tisíc knih?

Co bych si tak ještě přečetl? Bude stačit Tisíc knih?
Každému čtenáři se přihodí, že po dočtení nějaké knížky, která se mu moc líbila, přemýšlí, jestli by nebyla na světě ještě nějaká podobná nebo navazující na tu, kterou právě zavřel. Toto dilema inspirovalo počítačové vývojáře, kteří se scházejí v prostorách Městské knihovny v Praze. A co z toho vzešlo?

Nejen prostory, ale především knižní fondy knihovny programátoři použili k vytvoření aplikace na sestavování seznamů knih s podobnými rysy. Tak vzniklo www.tisicknih.cz.
Pokud si do jednoduchého formuláře zadáte název knížky, kterou znáte a hledáte jí podobné, nabídne vám tisíc tipů. Jestli si z nich vyberete, je však už zase jen na vás.

Informace o knížkách pocházejí z katalogu Městské knihovny, ale propojení s on-line katalogem zatím nefunguje. Vývojáři, kteří se scházejí každých 14 dní pod vedením Filipa Hráčka z firmy Google ČR, na tom jistě ještě zapracují. Inspirovali se službou, která funguje na americkém e-shopu Amazon, ale v češtině takováto doporučovací služba neexistuje. Tipy, které vám www.tisicknih.cz nabídne, vycházejí z údajů o výpůjčkách čtenářů Městské knihovny za posledních 12 let. Těchto dat měli programátoři k dispozici cca 107 milionů. Tisíc titulů po zadání oblíbené knížky je tak seznamem knížek, které si spolu s vámi zadanou nejčastěji vypůjčili ostatní čtenáři.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *