Veronica Cossantelliová – Vyhynulí

Veronica Cossantelliová – Vyhynulí

Bylo jednou jedno malé anglické městečko, které bylo pozoruhodné snad jen polozapomenutou pověstí o Vytáčkovské sani ve zdejším Wyvernském lese. Takových příběhů je ale všude dvanáct do tuctu. Na tomhle však něco pravdy bude, jak se přesvědčí jedenáctiletý Jirka Šarkan, který si jen potřebuje najít brigádu, aby si vydělal na nové kolo.

titul_do_textuJirka nemá právě šťastné období, smůla se mu lepí na paty a vše vyvrcholí tím, že mu před obchodem zvaném Bonbonkárna někdo sebere kolo. O novém si může jen nechat zdát. A tak mu přijde vhod inzerát s nabídkou výpomoci při péči o zvířata na nedalekém Črvím gruntu.
Háček je však v tom, že místo slepic a ovcí na Jirku vykoukne z ohrady pratur, málem ho spořádají masožravé obří kachny a na záchodě na něj číhá kraken. Črví grunt totiž není ledajaký statek, ale je to místo útočiště posledních jedinců dávno vyhynulých nebo bájných zvířat. Pak už nikoho nepřekvapí drak ve stodole, co má nejraději pořady o vaření.

Idylické časy, které by mohly na Jirku a jeho novou kamarádku Žofku čekat na tajuplném Črvím gruntu, však rychle vezmou za své. Utekl totiž gigantický plaz – bazilišek Krutián –, a jak je jeho druhu vlastní, na potkání mění vše živé v kámen. V městečku zavládne nejdříve strach a potom i davová nenávist, která nikde nepřinese nic dobrého. A aby nebylo všem hrozbám konce, tajemným zvířatům jde po krku Žofčina macecha Krista Opálová, nejambicióznější preparátorka v dějinách vycpávání.

Nebezpečí na obě děti číhá tak často, až se zdá, že když se má něco pokazit, Jirka u toho rozhodně nesmí chybět. Jestli se mu podaří ochránit bytosti z dávných časů a vyprávění, už se dočtete na stránkách tohoto knižního debutu anglické spisovatelky Veronicy Cossantelliové, která je sama velkou milovnicí zvířat, a jak o ní v předmluvě píše její vydavatel, knížku psala doslova s ještěrkou na hlavě.

Dobrodružný příběh Jirky, Žofky, paní Lipové, tajemného kluka Lo a zvířat z Črvího gruntu si můžete přibalit třeba na letní tábor. Jen se pak nedivte, když se vám nebude chtít skočit do neškodně vypadajícího rybníčku, ve kterém by mohl trávit penzi třeba dravý ichtyosaurus…

Knížku Vyhynulí vydalo nakladatelství Mladá fronta a je vhodná pro nebojácné čtenáře od 9 let.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *