Jak souhvězdí dostala svá jména

Jak souhvězdí dostala svá jména
Když se Země ponoří do noční tmy a je jasná obloha, všichni rádi obracejí svůj zrak k nebi, obdivují jasné hvězdy a snaží se hledat různá souhvězdí.

Krása noční oblohy fascinovala lidstvo od nepaměti. Mocné bohy, statečné hrdiny a bájná zvířata, o kterých si lidé mezi sebou vyprávěli, proto přenesli i na nebe a pojmenovali po nich hvězdy a souhvězdí.

Seznamte se i vy s prastarými příběhy lásky a nenávisti, hrdinství i zbabělosti a přečtěte si, jak souhvězdí dostala svá jména.

Jak se dostali na oblohu Perseus, Andromeda nebo Kassiopeia? Proč se neznámější souhvězdí jmenuje Velký vůz? Jak vypadá na nebi vaše znamení zvěrokruhu?

O tom všem se dočtete právě v knize Jak souhvězdí dostala svá jména, kterou vydalo nakladatelství FRAGMENT. Báje a pověsti jsou převyprávěny tak, aby jim porozuměly i malé děti, a jsou bohatě doprovázeny krásnými barevnými ilustracemi Antonína Šplíchala.
titul_velky

Obsah knihy:

–    Co vyprávějí hvězdy
–    Beran
–    Býk
–    Blíženci
–    Rak
–    Lev
–    Panna, Váhy
–    Štír, Orion
–    Střelec
–    Kozoroh
–    Vodnář
–    Ryby
–    Velká medvědice a Malý medvěd
–    Drak
–    Kasijopeja a Kefeus
–    Perseus a Andromeda
–    Pegas
–    Vozka
–    Lyra
–    Labuť
–    Šíp
–    Herkules
–    Delfín
–    Velký pes
–    Hadonoš a Had

Ukázka z knihy:

Souhvězdí Velké medvědice je nejvýraznějším souhvězdím severní polokoule. Souhvězdí, jemuž říkáme Velký vůz, je jen součástí souhvězdí Velké medvědice. Souhvězdí Malého medvěda je u nás známe jako Malý vůz. V tomto souhvězdí nalezneme Polárku, hvězdu, jež ukazuje, kde se nachází na obloze severní pól. Obě souhvězdí nikdy nezapadají za obzor a na severní polokouli jsou viditelná po celý rok…

Souhvězdí Velké medvědice má připomínat překrásnou dívku Kallisto proměněnou v medvědici a souhvězdí Malého medvěda jejího syna.

Kallisto, dcera krále Lykáóna, který vládl v Arkádii, obdivovala už od mládí bohyni lovu, lesa a divoké zvěře Artemidu a toužila se stát členkou její družiny. Bohyně jí mezi své dívky ráda přijala. Artemis se nikdy nepřátelila s muži ani s vdanými ženami, její loveckou družinu tvořily jen mladé a krásné dívky. Všeobecně platilo, že bohyně Artemis předčí krásou všechny své společnice, ale kdo náhodou spatřil Kallisto, byl přesvědčen, že je krásnější než bohyně. Nikdo se však neodvážil vyslovit to nahlas…

Knihu Jak souhvězdí dostala svá jména vydalo nakladatelství FRAGMENT, napsala ji Jana Eislerová, ilustroval ji Antonín Šplíchal a je vhodná pro čtenáře od 7 let.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *