Dnes má svátek Vlastimil

Dnes má svátek Vlastimil

Nezapomenutelný vypravěč večerníčků, rozhlasový skřítek Hajaja, taťka Šmoula, Ferda mravenec, inspektor Málek patrájící po panu Tau, otec Arabely král Hyacint… Tohle a mnohem víc je spojeno s fenomenálním hercem Vlastimilem Brodským.

Vlastimil Brodský (15. 12. 1920 – 20. 4. 2002) byl jedním z našich nejvýznamnějších herců. Na divadle i ve filmu ztvárnil nespočet rolí různého charakteru. Poměrně dlouhou dobu byl skřítkem Hajajou v Československém rozhlase, který večer co večer uspával stovky dětí a svůj nezaměnitelný konejšivý hlas propůjčil i několika kresleným nebo loutkovým postavičkám. Celých 36 let byl v souboru Divadla na Vinohradech a hostoval i v Národním divadle v Praze. S první ženou Bíbou Křepelkovou měl syna Marka Brodského. Jeho druhou ženou byla neméně slavná herečka – okouzlující Jana Brejchová. Z tohoto manželství se narodila dnes známá herečka Tereza Brodská.

Hlasy

Jak už bylo řečeno, Vlastimil Brodský alias Bróďa propůjčil svůj hlas mnoha vašim animovaným hrdinům a vyprávěl několik Večerníčků. Začal Ferdou mravencem v roce 1960 v příbězích Ferda mravenec a Jak šel Ferda do světa. O tři roky později se objevil jako vypravěč v loutkové pohádce o zlobivém křečkovi Jak křeček snědl dědu Mráze.

Pokud si vzpomenete na 13 epizod animovaného večerníčku o panence se sukýnkou z máku a motýlu Emanuelovi, možná si vybavíte i hlas Vlastimila Brodského. V roce 1971 byl totiž vypravěčem celého příběhu O makové panence. Ten samý úkol hravě zvládnul i v kreslené pohádce Smolíček z roku 1973.

O loutkovém filmu ze série Zahrada s názvem O té velké mlze, jsme už psali. Tento díl byl natočen v roce 1975 a klukům zažívajícím dobrodružství za zdmi tajemné zahrady se do cesty připletl malý slon. Mluvil úplně jako Bróďa.

Vlastimil Brodský namluvil i dva večerníčky, jejichž hlavními hrdiny jsou dva čmeláci Bzuk a Ťuk. V první sedmidílné sérii z roku 1978 putují čmeláci za sluníčkem, aby ho mohli přitlouct k obloze a ono jim pořád svítilo. Naštěstí nakonec potkají chytrou berušku, totiž sluníčko sedmitečné, a dozví se, jak to vlastně se sluníčkem ve skutečnosti je. Název série se sám nabízí – Jak Bzuk a Ťuk putovali za sluníčkem. V dalších sedmi epizodách natočených v roce 1994 zase musí přijít čmelákům do života moudrá včelka Alka, aby jim vysvětlila, že déšť je potřeba a není třeba hledat a trestat viníka. Tento seriál dostal název Jak Bzuk a Ťuk nechtěli, aby pršelo.

Rok 1978 přinesl ještě animovanou pohádku Hádanky za bonbón vyprávěnou V. Brodským. V roce 1981 vtrhli na naše obrazovky modří Šmoulové a s nimi nejdůležititější taťka Šmoula. O dva roky později provází Vlastimil diváky příběhem … a zase ta Lucie.

Víc než hlas

Vlastimil Brodský si zahrál v desítkách filmů. Z těch dětských pro vás vybíráme ty, které si zaručeně musíte pamatovat. Letového inspektora Málka hledajícího pana Tau (Otto Šimák), který se náhle objeví na křídle letícího letadla, hrál V. Brodský v roce 1970 v 33. dílném seriálu Pan Tau. Tato role s ním putovala do titulu Od zítřka nečaruji (1978), v němž se pan Tau stane kuchařem na dětském táboře, kde je i syn inspektora Málka. Když pošle domů fotku, Málek se okamžitě vypraví „kuchaře“ odhalit. O rok později spustí inspektor Málek Poplach v oblacích.

V kouzelné filmové pohádce z roku 1976, jsme se dozvěděli nejen to, co si máme dát každý den povinně k svačině, že existují kouzla a že pro lásku se může jedna Leontýnka vzdát i nesmrtelnosti. Ředitele školy v hudební pohádce Ať žijí duchové! hrál Vlastimil Brodský.

Se Zdeňkem Řehořem v hlavní roli policisty Trutina, Rudolfem Hrušínským, Jaroslavem Moučkou a dalšími kolegy si Bróďa zahrál roku 1979 ve Velké policejní pohádce. Trutina jednoho dne při obchůzce objeví obří vejce, které odnese na policejní stanici. Tam se z něj vyklube malá dračí slečna a všichni strážníci o ni pečují jako o miminko.

Králem Hyacintem se stal V. Brodský roku 1979 v oblíbeném seriálu Miloše Macourka a Václava Vorlíčka – Arabela. Určitě si vybavíte, že Hyacint byl královským otcem princezny Arabely a Xenie. Paní královnu hrála Jana Brejchová. V obdobné sestavě se všichni sešli i při pokračování pod názvem Arabela se vrací v roce 1990.

Ve své době (1983) unikátní seriál Návštěvníci, by byl bez „velkého učitele“ Aloise Drchlíka v podání Vlastimila Brodského neúplný. To on byl pomyslným učitelem budoucího génia Adama Bernaua, kterého přišli vypátrat návštěvníci z budoucnosti v podání Dagmar Patrasové, Josefa Bláhy, Josefa Dvořáka a Jiřího Datla Novotného.

Po roce si Bróďa zahrál s Vlastimilem Harapesem, Hanou Maciuchovou, Ilonou Svobodovou a dalšími v pohádce Anynka a čert. V roce 1986 skočil z čertovské pohádky do příběhu o Evě (Žaneta Fuchsová) a Honzíkovi (Milan Šimáček), kteří si z dovolené u moře přivezli tajemnou hmotu, z níž vytvořili mluvící chobotničky. V Chobotnicích z II. patra hrál dědu Holana.

V televizní pohádce o tom, jak přelstít čerta – Kalhoty od krejčího ze Lhoty – stál před kamerou roku 1988 spolu s Pavlem Trávníčkem, Janem Hartlem, Václavem Postráneckým a dalšími.

Za Vlastimilem Brodským je vidět ohromný kus poctivé a nezapomenutelné práce a my jsme rádi, že jsme si ho u příležitosti jmenin všech Vlastimilů, Vlastíků a Vlastů s vámi mohli připomenout.

Jestli máte psa Rafa, udělejte mu prima den – má svátek. :O)

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *