Výbornému herci a vynikajícímu vypravěči humorných historek není cizí ani svět pohádek. Jmenuje se Miroslav Donutil.
I když se Miroslav Donutil (7. 2. 1951) narodil v Třebíči, záhy se odstěhoval do Brna, kde strávil dětství, svá studijní léta a zažil svoje první profesionální divadelní angažmá v dnes již legendárním divadle Husa na provázku. Život v srdci moravské metropole mu nabídl přirozené lekce „moravštiny“ i brněnského „hantecu“, které dokázal nejednou zúročit ve svých rolích. Stejně tak uměl, a dodnes umí, bravurně a vtipně vyprávět příběhy, které jeho nebo jemu blízké potkaly. V Miroslavově případě se možná dá i hovořit o tom, že je to vypravěč takřka rozený. Vždyť i o jeho dědečkovi se vypráví, že v této disciplíně velmi vynikal. Ostatně ani rodiče neměli k divadlu daleko, ačkoli se mu nikdy nevěnovali na profesionální úrovní.
Po studiu jazykového gymnázia nastoupil Mirek Donutil na brněnskou JAMU. Bylo to v roce 1971. V témže roce dostal nabídku do zmíněného divadla Husa na provázku, kde úspěšně hrál až do roku 1990. Od té doby je členem činoherního divadelního souboru Národního divadla v Praze. Praha se pro jeho rodinu – ženu Zuzanu a syny Tomáše a Martina – stala novým domovem.
Díky divadelním, filmovým i televizním rolím, svému vypravěčskému talentu, který předvedl v nejednom zábavném pořadu i na audionosičích, a dokonce i zpěvu se stal v letech 1996 a 1997 v anketě TýTý nejoblíbenějším hercem roku. Miroslava Donutila můžeme slyšet také v dabingu. Pro děti například namluvil v roce 1990 Dr. Varnika v oblíbeném filmu o jedné rodině a velkém bernardýnu Beethovenovi a ve francouzské pohádce Šeherezáda a gentleman namluvil postavu Jimmyho.
Večerníčky
1971 – hlas Miroslava Donutila se objevil už v tomto roce v cyklu To nejlepší z večerníčků II aneb Broučci – Jak skok a Kuk spadli na paseku.
1998 – jako vypravěč figuruje v druhém volném pokračování příhod Karafiátových Broučků. Devět dílů loutkového seriálu dostalo název Broučci: Dobrodružství na pasece.
2000 – ani v třetím pokračování nechybí Mirek Donutil jako vypravěč. Tentokrát jste mohli večerníček sledovat pod názvem Broučkova rodina.
Filmové role
1982 – Mirek Donutil se představuje jako jeden z nápadníků dívky, kterou miluje havíř Jakub, ale její otec jí ho nechce dát za ženu. Naštěstí Jakubovi a ostatním havířům v jakémkoli neštěstí ochotně pomáhá skřítek Sazička. Jak asi pohádka Sazička pro štěstí může dopadnout?
1983 – s Mojmírem Maděričem si zahráli ve třech orientálních příbězích s moudrou pointou shrnutých pod titul O chytrém šáchovi.
1985 – v debutním snímku režiséra Zdeňka Zelenky Čarovné dědictví si M. Donutil střihnul menší roli rejtara. Pohádka vznikla v koprodukci s NDR a vypráví o kouzelné čepici, která svému majiteli umí splnit tři přání.
1986 – předmět, který umí plnit přání, tentokrát v jakémkoli množství, má hlavní roli i ve slovenské pohádce Galoše šťastia. V rámci svých narozenin se právě kouzelné galoše rozhodne dát lidem víla Štěstěna (Jana Brejchová). Netuší však, že lidská přání mohou mít mnoho podob. Miroslav Donutil hraje kapitána.
1987 – pana Potužníka staršího sehrál M. Donutil ve filmu pro děti o starostech 13ti letého kluka Správná trefa.
1988 – Rozsudky soudce Ooky jsou televizní pohádkou s Miroslavem v hlavní roli moudrého soudce. Byla natočena podle Japonských lidových pověstí. V tom samém roce uvedla televize pohádku z dob starého Zlína, v níž se to jen hemží hanáckým a valašským nářečím. Komteska Barborka a zbojník Jura Krúpa rozehrávají svůj příběh v pohádce O komtesce a zbojníkovi.
1990 – Co se stane, když se sejdou dva ohromní lenoši Kordulka (Marcela Peňázová) a Janek (Miroslav Donutil), vypráví pohádka O buchtách a milování. V dalším projektu se M. Donutil sešel například s Janou Paulovou, Martinem Dejdarem, Květou Fialovou, Klárou Jandovou a dalšími kolegy při natáčení seriálu Heřmánci o partě dětí ze sídliště.
1991 – co se dá říct O princi, který měl o kolečko víc? Snad jen to, že byl chytřejší, než by se někomu mohlo líbit a že nakonec postavil všechny do latě a s královstvím to dobře dopadlo. Vedle M. Donutila si v téhle pohádce zahráli např. Vladimír Dlouhý, Vladimír Brabec, Libuše Geprtová, Tereza Brodská, Jiří Pomeje nebo Iva Janžurová.
1992 – bláznivé městečko, kde je všechno trochu jinak, se jmenuje Kocourkov. V pohádkové hudební komedii můžete vidět třeba Marka Ebena, Lubora Tokoše, Oldřicha Navrátila nebo Mojmíra Maděrič.
1994 – učitele Hoffmana si M. Donutil zahrál v pohádce o hodném strašidlu (Iva Janžurová) – Róza, strážné strašidlo.
1996 – veselý pohádkový příběh o chamtivém hokynáři Pinajsovi (M. Donutil), hodné čarodějnici (Iva Janžurová), nesmělém kocourovi Zrcátku (Ondřej Vetchý) a Bílé kočičce (Veronika Žilková) se jmenuje Jak si pan Pinajs kupoval od kocoura sádlo.
2004 – sedm dílů rodinného seriálu o přátelství a problémech desetiletých kamarádů Ly (Nguyen Thi Ann Thu) a Josefa (František Bauma) vypráví Josef a Ly. Mirka Donutila zde potkáváme jako nápadníka Mráze. Vedle něj v seriálu hrají například Simona Stašová, Oldřich Kaiser nebo Tatiana Vilhelmová.
2009 – Šťastný smolař je pohádka o sirotku Filipovi, který se vyučí truhlářem a začne vyrábět opravdu zvláštní rakve. Způsobují totiž nesmrtelnost… Kromě Miroslava Donutila se natáčení zúčastnili např. Sabina Laurinová, Libuše Šafránková, Tomáš Topfer, Jiří Mádl, Bolek Polívka, Klára Jandová, Jiří Lábus, …
2010 – o víle, která potrestala nevděčné lidstvo suchem, jsme už psali. Připomeňme si tedy jen, že v pohádce Milana Cieslara Dešťová víla uvidíme třeba Jana Budaře, Sašu Rašilova, Ondřeje Vetchého, Filipa Blažka, Vilmu Cibulkovou i Miroslava Donutila jako statkáře Lakotu.
Na tuto pohádku se letos můžeme těšit. Zatím všem Mirkům přejeme krásnou sváteční sobotu, která jim přinese třeba nějakou tu veselou historku k vyprávění.
Jestli jste zvědaví na psí kalendář, tak svátek má dnes Bea. :O)
Add Comment