Minule jsme se podívali, jak zhruba probíhají vánoční svátky v Anglii. Tentokrát bych vás chtěla vzít na malou exkurzi do Francie. Jsou tam vánoční svátky podobné těm našim a nosí dětem dárky Ježíšek jako u nás?
Vánoce ve Francii
Na první část otázky bychom si mohli odpovědět – ano. Francouzské vánoční svátky jsou těm našim opravdu podobné. Stejně jako u nás dodržují Francouzi čtyři neděle před štědrým dnem advent, stejně jako u nás zapálí každou tuto neděli svíčku. Při pohledu na čtvrtou plápolající svíčku vědí, že nadílka je na spadnutí. Ve Francii také stejně jako u nás můžeme najít nazdobené vánoční stromečky a adventní kalendáře s 24 okénky. První prosincový den se otevře první okénko, poslední tedy připadá na 24. 12. – náš štědrý večer. V tento den ale ani francouzským dětem podobně jako v Anglii dárky nikdo nepřinese. I ony si musí počkat do rána.
Odpověď na druhou část otázky tak jednoduchá není. Vše záleží na úhlu pohledu, nebo chcete-li, víře. Našemu českému Ježíškovi se ve Francii říká Petit Jesus. Některým dětem dárky skutečně nosí. Tolik práce jako u nás ale nemá, spíše to bývá v dnešní době výjimkou. Většině francouzských dětí totiž nosí dárky Pére Noël, který je označován za vánočního ducha nebo také otce vánoc.
Jak jsem už předeslala, musí si děti ve Francii počkat na dárky do rána 25. 12. V předvečer tohoto dne ale myslí i na to, aby bylo dobře těm, kteří jim dárky přinesou. Za dveře tedy připraví trochu dobrot pro Noëla a mrkvičku pro soba, který táhne jeho sáně. Ráno jsou dobrůtky pryč, místo nich jsou doma kýžené dárečky. Některé děti je nachází pod vánočním stromečkem. Tím bývá většinou jedlička. V některých případech nejsou balíčky pod stromkem, ale přímo na něm, kde visí přivázané za stužky. V jiných částech Francie je Noël zvyklý nechávat dárky na krbu či u kamen.
K našim vánocům neodmyslitelně patří vánoční cukroví a vánočka. I Francouzi mají mlsné jazýčky, proto během těchto svátků nějaká ta sladkost nesmí chybět. Symbolem vánoc bývá dort poctivě zalitý čokoládovou polevou – Buche de Noël. Nebývá to sice vždy pravidlem, ale ve valné míře mívá podobu špalíčku nebo polínka.
K francouzským vánocům patří také bonbóny zabalené v pestrobarevných obalech. Nejsou to bonbóny ledajaké, protože v každém z nich je schované přáníčko nebo třeba kratičký náznak budoucnosti. Samozřejmě veskrze pozitivní!
Slavnostní tabule se zde, tak jako je tomu v Anglii, připravuje na oběd 25. 12. V tento den si dospělí k přípitku volí dobré francouzské víno nebo růžové šampaňské. A co kapr a bramborový salát? Ani náznakem. Ve Francii si potrpí na jiné laskominy a tabule bývá hodně rozmanitá. Vybrali byste si? Na výběr bývá třeba krocan, bažant nebo zajíc, ústřice, šneci, raci, žabí stehýnka, výběr z paštik i sýrů, někde holdují zelí, jinde šunce a vše korunují dortíky včetně toho čokoládového. Tak co? Vyměnili byste bramborový salát za pár šnečků?
V některých oblastech Francie se navíc dodržuje ještě jeden hezký zvyk – podělit se o jídlo s lidmi bez domova. O vánocích by přece nikdo neměl strádat. Ať je v jakémkoli koutku světa.
Ptáte se kam příště? Do tepla! Písmenkovou cestou rovnou do Španělska!
Add Comment