Dnes má svátek Mojmír

Dnes má svátek Mojmír

Letos vychází 10. únor na středu. Když se podíváte do kalendáře, bude tam napsáno – Mojmír. A když se třeba zajdete podívat do kina na novou pohádku Planeta 51, bude jako dabér postavy reportéra uveden Mojmír Maděrič.

Mojmír Maděrič se narodil 7. 8. 1955 nedaleko Uherského Hradiště, kde později vystudoval gymnázium. Protože byl nepsaným třídním komediantem, jeho kroky vedly na  JAMU v Brně. V Brně nějaký čas zůstal jako člen Divadla Husa na provázku a v tomto období natočil s Brněnskou televizí i několik pohádek. Z Brna nakonec přesídlil do Prahy, kde žije dodnes. Kromě filmů a pohádek si ho určitě budete pamatovat z mnoha zábavných pořadů různých televizí nebo z pořadů o vaření, protože Mojmír je velkým milovníkem i umění kulinářského.

Z Mojmírovy dětské filmografie

Mojmír Maděrič si zahrál v roce 1982 v příjemné pohádce o hodném draku Mrakovi, před kterým se princezny hlídat nemusí. Jmenovala se Za humny je drak a v hlavních rolích hráli Jiří Císler (král), Štefan Kvietik (uhlíř), Josef Kemr (děda), Ivana Andrlová (uhlířovic Lidka) nebo Jan Šťastný (Jan).

V orientální pohádce z brněnského studia O chytrém šáchovi sekundoval Mojmír v roce 1983 svému tehdejšímu kolegovi z Divadla Husa na provázku Miroslavu Donutilovi.

Roli Fornúska přinesl rodinný film z roku 1985 o příhodách pěti třináctiletých kluků Pětka s hvězdičkou.

O líné Pepině, Vojtovi a sedmi rarášcích (1991) je humorná pohádka o líné princezně, která se chovala tak bezohledně, až skončila v pekle. Aby se mohla dostat zpět na svět, musela se napravit a naučit pracovat. Se záchranou jí potom vydatně pomohl krejčí Vojta.

V komediální hudební pohádce Kocourkov z roku 1992 hrál Mojmír Maděrič vedle Marka Ebena, Luboše Tokoše, Oldřicha Navrátila nebo Miroslava Donutila.

V roce 1993 běžel v televizi humorně pojatý seriál Správná šestka o lidech, a především partě dětí, z malého městečka v období 30. let.

Pohádka z roku 1997 je o rytířích a ztracené lásce. Jmenuje se O perlové panně a Mojmír Maděrič hrál kupce Hejla. Hlavních rolí se ujali Jaromír Hanzlík jako Kornelius a Filip Blažek jako Vendelín.

V tom samém roce byla odvysílána i čertovská pohádka Jak vyženit z pekla štěstí o dvou čertovských mladících. Čerti Drmáš a Mezoul stojí před závěrečnými zkouškami, ale ani jeden z nich nechce být ten lepší, protože nestojí o odměnu v podobě nesympatické Lucindy dcery Lucipera.

Dabing

Mojmír Maděrič propůjčil svůj hlas nejen reportérovi ze zmíněné pohádky o zelených lidičkách, co si poklidně žijí na své Planetě 51, dokud jim jejich idylu nenaruší americký astronaut kapitán Chuck neboli Charles Baker. Mohli jste jej slyšet už jako učitele Willersteina v pohádce Robinsonovi z roku 2007.

Velcí herci malým dětem

Unikátního charitativního projektu na podporu občanského sdružení Lymfom Help se spolu se svými dalšími hereckými kolegy zúčastnil také Mojmír Maděrič. Začátkem zimy 2009 vyšla kniha Velcí herci malým dětem s podtitulem písničky, notičky, básničky a kresbičky. Ke knížce náleží i CD plné písniček o zvířátkách. Písničky nazpívali známí herci a ke každé „své“ nazpívané písničce nakreslili obrázek. Kromě Mojmíra Maděriče tedy můžete ohodnotit malůvky i pěvecký projev Jiřího Bartošky, Zuzany Dřízhalové, Gábiny Osvaldové, Ivany Chýlkové, Jakuba Prachaře, Marty Issové, Martina Dejdara, Jirky Macháčka, Jiřího Lábuse a Táni Wilhelmové.

A my přejeme všem malým i velkým Mojmírům pěknou sváteční středu a pevné zdraví!

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *