Svícen za pár minut

Snad v žádném ročním období tolik neholdujeme zapalování svíček jako právě teď. Zkuste s dětmi vyrobit jednoduchý svícen. Zabere to jen pár minut a zvládnou to s vaší pomocí opravdu i mrňata.

Co budete potřebovat
1. Skleničku – sklenice by měla být ze silnějšího (žáruodolného) skla s tlustším dnem. Tvar je libovolný. Vhodné jsou skleničky s takovým průměrem dna, aby se tam pohodlně usadila čajová svíčka. Nedoporučuji sklenice s potiskem a barevně upravené.
2. Ubrousky nebo krepový papír – jakýchkoli barev i motivů. Pro předvánoční a vánoční atmosféru můžete vybírat buď jednobarevné (žluté, vínové, zelené, modré…) nebo se zimním motivem.
3. Lepidlo, nůžky a svíčku

svícen
Svícen může vzniknout i z „obyčejné“ sklenice

Postup
Sklenici umyjte, aby byla čistá a bez prachu.
Z ubrousku sejměte pouze vrchní barevnou vrstvu. Je to stejné, jako kdybyste chtěli dělat decoupage. Jestli budete pracovat s krepovým papírem, fáze oddělování pochopitelně odpadá. Vystřihněte tvar a rozměr, který se hodí právě na vaši sklenici. Pravděpodobně vám vznikne ubrouskový obdélník, který posléze jednoduše nalepíte po obvodu vnější strany sklenice.

Při lepení můžete postupovat dvěma způsoby:
a) Sklenici potřete lepidlem a ubrousek/krepový papír na ni přitisknete. Postupujte postupně, aby vám nevznikaly nevzhledné ohyby.
b) Můžete zvolit obdobný způsob lepení jako u výše zmíněné decoupage. To znamená, že přiložíte pruh ubrousku ke sklenici a přetřete jej lepidlem. Pozor – v obou případech není vhodné tuhé lepidlo!

Pokud nechcete mít svícen celobarevný a rádi si pohrajete, můžete vystříhat z vrchní části ubrousku různé motivy a lepit je na sklenici samostatně. Jestliže zvolíte tuto variantu, přikláněla bych se k lepení popsanému v bodě b).

Pak už stačí jen počkat, až lepidlo zaschne, vložit svíčku a nechat ji, aby vám novým svícínkem vnesla do zimního večera kousek kouzelné sváteční atmosféry.svícen
Měkké světlo svíčky si z barevným „domečkem“ pěkně pohraje

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *