Dnes má svátek Dorotka

Dnes má svátek Dorotka

Známých Dorotek je u nás jako šafránu a menším průzkumem vyšlo najevo, že děti mají nejvíc v oblibě dvě její jmenovkyně. A obě pohádkové. Teď si vyberte…

První dětskou oblíbenkyní Dorotou je Dorota Máchalová ze známé pohádky S čerty nejsou žerty, kterou výtečně zahrála Jaroslava Kretschmerová. Protože o této pohádce i postavě zlé a chamtivé macechy už byla řeč, vybrali jsme pro vás tu druhou Dorotu. Vlastně Dorotku.

Je kreslená a vymyslela ji roku 1971 Božena Možíšová (23. 3. 1920 – 30. 1. 2004). Božena Možíšová byla scénáristka, režisérka animovaných filmů a animátorka. Kromě příběhů o Dorotce a jejím kamarádovi papouškovi Koko animovala například film Stvoření světa nebo Jak krtek ke kalhotkám přišel.

Kreslenou podobu dal Dorotce, papouškovi a všem aktérům seriálu Jiří Kalousek. Krátkometrážní snímky byly od roku 1977 vysílány samostatně a v průběhu let je několikrát přinesl na obrazovky i Večerníček. Nedávno vyšly i na DVD pod názvem O Dorotce, takže si jimi můžete rozšířit domácí videotéku.

Na rozmarnou a neposlušnou holčičku si určitě vzpomenete. Zažívá spoustu mnohdy nebezpečných příhod, co by mohly skončit i špatně, kdyby neměla za kamaráda právě Koka. Koko je moudrý ráčkující papoušek, co si ví se vším rady, ale Dorotka má svoji hlavu a často jeho názor vůbec neposlouchá. Naštěstí je Koko dobrý kamarád a nikdy ji v ničem nenechá, navíc má fajn smysl pro humor, takže si s Dorotkou užívají i spoustu té legrace.

Ze zápletek v Dorotčiných příhodách si mrňousové odnesou nejedno ponaučení.

S kým se v jednotlivých dílech Dorotka setká, napovídají názvy:

Dorotka a papoušek

Dorotka a pštros

Dorotka a Straka

Dorotka a ježibaba

Dorotka a hvězda

Dorotka a hodiny

Dorotka a plamínek

Dorotka a abeceda

Dorotka a zpěvák

Jestli máte radši nějakou jinou Dorotu, klidně nám o ní napište a pokud máte doma psa, co se jmenuje Líza, jděte s ním na slavnostní procházku, protože má dnes svátek taky!

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *