Zářící dýně

Zářící dýně

Milí trpaslíci (a neméně milé rodičovstvo), jistě jste si nemohli nevšimnout, kterak se to ve všech květinářstvích hemží spoustou okrasných dýní a možná vás i napadlo, že by nebyla marná věc vyrobit si hezkou dýňovou dekoraci. Proto jsem se rozhodla, že svůj první článek věnovaný ručním pracím za trpasličí asistence zaměřím právě na dýňové lampičky.

Jak to všechno začalo?

(povídání pro trpaslíky)

Bylo nebylo, ale spíš bylo, protože o tom vypráví jedna irská legenda a není důvod, abychom jí nevěřili, že ano. Takže za dávných a dávných a ještě jednou dávných časů, v době, kdy trpaslíci, považte (!), nebyly žádné televize, počítače ani jiné vymoženosti, které vám dnes připadají samozřejmé, žil jeden člověk, který se jmenoval Jack. Jack nežil zrovna příkladným životem. Jeho nejhorší vlastností bylo, že se nechtěl s nikým o nic dělit, nikomu pomáhat a jen tak si sám se svou sobeckostí proplouval životem. Když Jack doplul ve svém životě až k samému konci a umřel, jeho duši najednou nechtěli ani v nebi, ani v pekle. Za trest musel bloudit s lucerničkou sem a tam.

Na základě této legendy začali Irové vyřezávat na Jackovu památku obličeje třeba do brambor nebo do ředkví. Tenkrát ještě nesvítily. To až později, kdy se pár irských přistěhovalců objevilo v Americe a spolu s nimi i jejich zvyk. A to už byl jen krůček k tomu, začít vyřezávat všelijaké obličeje do obřích dýní. Určitě každý z vás někdy slyšel o americkém svátku Halloween. Slaví se 31. října. Ten den si obléknou lidé masky a vyrazí do ulic. Většinou si na cestu svítí právě dýňovými lampičkami. Ve skutečnosti tedy nesvítí sobě, ale svítí mrtvým duším, aby dokázaly najít svoji správnou cestu a klid. U nás máme podobný svátek 2. listopadu. Říkáme mu Dušičky a ten den zapalujeme svíčky pro všechny, které jsme měli rádi a už tu s námi nejsou.

Protože je venku pošmourno, možná se vám bude hodit malá inspirace na to, jak se můžete zabavit doma. Co si takhle jednu dýňovou lucerničku vyrobit? Nebo si jich klidně vyrobte víc. Za oknem, na terase nebo na zahradě vypadají moc pěkně. A vůbec jim nemusíte dělat strašidelné obličeje! Jakou podobu dýni dáte, záleží jen na vás.

Co budete potřebovat

(povídání spíš pro netrpaslíky)

  1. Dýni – Dýně by měla být dostatečně zralá. Jak to poznáte? Až půjdete dýni kupovat, potěžkejte si ji. Je lepší koupit dýni, která je těžší. Čím je dýně těžší, tím víc má semínek a méně dužiny. Trpaslíci, kteří dýni neunesou, na ni mohou poklepat. Berte dýně s dutým zvukem. A poslední metodou, jak poznat zralou dýni, je obhlídnout stopku. Zralé dýně ji mají dřevnatou. Jestli chcete později zapalovat v dýni svíčku, doporučuji koupit dýni raději větší. My jsme s Mladší vyrobily spoustu malých roztomilých dýňových lampiček, které nám nakonec vzplály, protože plamen svíčky olizoval dýním „čepičku“. Nemůžu říct, že by to zrovna vonělo…
  2. Pracovní pomůcky – nejdůležitější pracovní pomůckou bude trpaslíkům dospělák. Ten bude ovládat ostré nástroje – nůž, případně jehlu. Další pomůckou bude lžíce na vydlabání dužiny. S ní si trpaslíci jistě poradí.
  3. Fantazii nebo šablonu – vymyslete, jak bude vaše dýně vypadat. Zdatní umělci si mohou nakreslit motiv přímo na dýni, ti preciznější (nebo menší) si vyrobí šablonu z papíru a následně ji na dýni obkreslí. Čím? Ideální je obyčejná tužka nebo fix.
  4. Svíčku – svíčka by měla být velká tak akorát. Nic nezkazíte obyčejnou čajovou svíčkou.

Postup

Hurá do práce! Pro větší přehlednost volím popis postupu v bodech:

  1. Dýni z vnější části očistěte.
  2. Vyřízněte otvor u stopky. Tím současně získáte i budoucí „poklop“.
  3. Vydlabejte dužinu. Na této činnosti si dejte obzvlášť záležet. Dužina musí pryč nejen z vnitřku dýně, ale i z poklopu. Pozor na to, abyste si nepoškodili rozměr otvoru! Poklop by na něm pak nešel zavřít. Dno uvnitř dýně vydlabejte do roviny, aby se na něm svíčce pěkně sedělo a v místech, kde budou otvory, si můžete „dlábnout“ trošku víc, ať se vám pak snáz vyřezávají.
  4. Nakreslete motiv.
  5. Vyřezejte předkreslený motiv. Zní to jednoduše, ale zjistíte, že tak prosté to není. Slupka dýně je opravdu tuhá. V tomto okamžiku si můžete vzít na pomoc velkou tlustou jehlu a vzor si „předpíchat“. Řezání pak půjde zaručeně snáz.
  6. Vložte svíčku, v rámci možností ji zafixujte, aby se nepřevrátila, až bude hořet, a nakonec dýni zavřete poklopem.

Máte hotovo. Budu moc držet palce, aby se vám lucerničky povedly a abyste z nich měli radost. Hlavně nezapomeňte, že se nemusíte držet klasiky. Dýně nemusí mít jen trojúhelníkové oči, nos a otevřenou pusu s vyhlodaným chrupem. ;O)

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *