Dnes má svátek Veronika

Dnes má svátek Veronika

Tentokrát se představováním nebudeme moc zdržovat, protože zabere dost času, než se prokoušeme tím nespočtem rolí, co v pohádkách sehrála. Je krásná, má kaštanové vlasy, mandlové oči a šarm. A i když už je ve věku královen, pořád vypadá tak trochu jako princezna. Prostě Veronika Freimannová.

Veronika Freimannová se narodila 24. 9. 1955, už odmalička hrála ve filmech a televizi, účinkovala ve Studiu Kamarád a v roce 1973 se objevila v druhém pokračování seriálu a přátelích Válečkovi, Ferdovi, Honzovi a Gábině Kamarádi.

Princezny, víly a královny

Natočila spoustu filmových pohádek. Její první filmovou princeznou byla svérázná Anka v pohádce na motivy Nezbedných pohádek Josefa Lady – O chudém královstvíčku (1979). Příběh o tom, jak čert odnese za trest nehodnou Anku k loupežníkům, ale ta se jich nebojí a jsou na ni krátcí, se odehrával v krásných ladovských kulisách.

O rok později si Veronika zahrála princeznu v pohádce natočené podle Karla Jaromíra Erbena O ptáku Ohniváku. Tentýž rok byla odvysílána i Pohádka z šafránové louky, kde se Veronika představila jako Andulka. Tu si chce vzít za ženu ovčák Ondra (Václav Postránecký). Ondra se vydá hledat poklad, ale protože pořádně neví, kde je na louce zakopaný, chytí skřítka Medunu (Michal Nesvadba), aby mu s hledáním pomohl.

Chudému malíři Jakubovi (Vladimír Kratina) učarovala princezna Terezka v podání Veroniky Frreimannové v pohádce Darmošlap z Nemanic a princezna Terezka (1983).

Rok 1984 a 1985 byl na pohádky s Veronikou obzvlášť bohatý. V prvně zmíněném roce hrála Jůlinku v pohádce Čertův švagr podle předlohy Boženy Němcové a vílu v seriálu pohádkových příběhů o podmořském světě Slané pohádky. Princeznou Hankou byla v pohádce O zakletých princeznách a spolu se svými sestrami (Simona Vrbická a Ivana Andrlová) musela v zakletí protančit nejednu noc, než je vysvobodil pasáček Michal (Karel Greif)

Vedle pohádek Spící princ a O Rozárce a zakletém králi, kde byla Veronika za něžné dívenky, si zahrála i Bětku v pohádce o Strašidlákovi, co se rozhodl škodit lidem a v přestrojení za rytíře se snaží získat srdce hodné Terinky. Terinka ale miluje chudého Vavřince, což není po chuti její mámě. Zato rytíř se jí líbí náramně… Vybavíte si název? O chamtivém strašidlu. To vše v roce 1985.

Po roce 2001 se Veronika Freimannová pohádkově připomíná v příběhu O víle Arnoštce (Lucie Vondráčková). Arnoštka je dcera krále lesního palouku a hodně toho zamotá fakt, že si místo trola, kterého jí za manžela vybral otec, zamilovala obyčejného prince ze zámku.

Zfilmování známé pohádky O Šípkové Růžence (2006) ve verších Jiřího Žáčka, se Veronika zúčastnila v roli víly Míny.

V tom samém roce přišla na řadu první královna – Sidonie –  ve ztřeštěné vtipné pohádce o princi Myšlenkovi. Princ Myšlenka má nevšedního koníčka, který spočívá v zachraňování a osvobozování princezen. Pohádka má tudíž výmluvný název 100 + 1 princezna.

Zatím poslední filmovou pohádkovou roli si Veronika Freimannová zahrála v pohádce O království z nudlí a štěstí bez konce v loňském roce (2009). Jako královna Jiřina sleduje námluvy princezny Beatricie, za kterou přijíždějí různí princové. Jedním z nich je i princ Vladimír, co po ženění touží stejně jako Beatricie po vdávání. Vůbec. Proto se princ vymění se svým sluhou a vyhlášeným kuchařem Jankem, čímž je zápletka na světě a pohádkový příběh se může pořádně rozjet…

Jak vidíte, výčet filmových pohádkových rolí je to úctyhodný. A to Veronika Freimannová ztvárnila spoustu rolí i na prknech a desítky ve filmech a seriálech. Přejeme tedy Veronice hodně pohody a elánu a všem Verunkám, aby se aspoň dnes cítily úplně pohádkově.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *