Dnes mají svátek Elena a Herbert

Dnes mají svátek Elena a Herbert

Dnes mají svátek světlo a skvělý válečník. To se totiž skrývá za jmény Eleny a Herberta. Herbert George Wells byl ale především vynikající spisovatel a stejně jako Jules Verne je považován za zakladatele sci-fi literatury.

Herbert George Wells (21. 9. 1866 – 13. 8. 1946) pocházel z poměrně skromných poměrů, proto se původně vyučil obchodníkem stejně jako jeho otec, který si navíc přivydělával hraním kriketu. Obchodování s textilem ho ale příliš nelákalo, takže uvítal, když získal stipendium a mohl studovat na vysoké škole biologii. Tu vystudoval u propagáora darwinismu Thomase Henryho Xuxleyho. Tři roky (od roku 1890) pracoval jako učitel biologie. Pak už ho čekala slibná spisovatelská dráha, kterou zásadně ovlivnil právě Jules Verne.

Herbert George Wells měl obdivuhodnou fantazii a představivost. Jeho sci-fi příběhy mají většinou hororovou atmosféru, ale naštěstí zpravidla i dobrý konec. Věnoval se i jiným literárním žánrům, ale právě science fiction ho proslavilo nejvíc. Jeho knihy byly i inspirací k několika filmovým a rozhlasovým zpracováním. I když jsou Wellsovy knihy určeny dospělým čtenářům, nelze jej jako jednoho ze zakladatelů sci-fi literatury v dětském kalendáři nezmínit. Navíc je pravděpodobné, že jste možná viděli třeba poslední filmové zpracování jeho nejslavnějšího románu – Válka světů. Poslední verze této předlohy byla kapku upravena a děj se z Anglie 19. století přesunul do Ameriky současnosti. Příběhem, ve kterém jde o napínavý boj o přežití s tajemnými mimozemšťany, kteří napadli Zemi, provází táta Ray Ferrier (Tom Cruise) a jeho dvě děti. Rachel (Dakota Fanning, kterou můžete znát třeba z dětského filmu Šarlotina pavučinka) je jedenáct, syn Robbie je na prahu dospělosti. Tato nejzdařilejší filmová verze pochází z dílny osvědčeného režiséra Stevena Spilberga. Před ní byla Válka světů natočena jako film v roce 1953 Byronem Haskinem, v roce 1979 byla zpracována jako hudební projekt, v roce 1988 jako televizní film a úplně původně o sobě dala Válka světů kromě knižní podoby vědět rozhlasovou hrou v roce 1938, která způsobila v Americe nevídaný poprask.

I některé další knihy Herberta George Wellse se dočkaly filmové podoby. Například Ostrov doktora Moreaua, Neviditelný nebo První lidé na měsíci. Ale na ty máte opravdu ještě čas…

V psím kalendáři dnes stojí jméno Besi. :O)

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *