Dnes má svátek Apolena

Dnes má svátek Apolena

Má ráda svého syna Mikuláše, svoji práci, psaní, malování a tanec. Je kmenovou režisérkou pražského divadla pro děti a dospělé MINOR. A dnes má svátek – Apolena Vynohradnyková.

Apolena Vynohradnyková (27. 9. 1975) vystudovala režii, dramaturgii a herectví. To vše se jí hodí při režírování pohádek v divadle Minor. U některých se podílí i na námětu, scénáři nebo dramaturgii. Jako první divadelní režisérka dala divadlu nový rozměr, když se nezalekla výzvy a dala v několika projektech prostor i znakové řeči.

Představení pro děti od 8 let Pod hladinou ticha je jedením z nich, je unikátní nejen námětem ale i tím, že je primárně určeno pro neslyšící a zpracovává téma, které je jim velmi blízké. Představení má podtitul Příběh o velkém vánočním přání. Divák má možnost stát se součástí vánočního příběhu a jednoho velkého rozhodování, které může ovlivnit nebo změnit celý život nejen hlavní představitelky. Tou je neslyšící dívka Anička, žije se svými neslyšícími rodiči a jednoho dne se tak zamiluje, že začne toužit slyšet hlas lásky svého srdce. V tomto okamžiku přichází chvíle velkého rozhodování. V příběhu je znatelná inspirace Malou mořskou vílou. Tak sebe sama Anička žijící ve světě bez zvuků vnímá, zatímco svého vyvoleného vidí jako prince. Lékař, s kterým se rozhodne řešit své dilema, pochopitelně zastupuje onu zlou čarodějnici, která nikdy nepomáhá zadarmo…

V ostatních představeních, která vám přiblížíme, se už tak vážná témata neprobírají. Spíše se sází na humor a dobrodružnou notu. Tyto dvě ingredience jsou přimíchány i do příběhu Jak Mařenka a Boženka koukaly. Je o moudrých 80letých veselých babičkách Marii a Boženě Vonáškových, co už na pohádky moc nevěří. Jednoho letního rána ale objeví vílu Ryběnku, co usnula v rákosí. Babičky se ochotní pustí do zachraňování víly, která se musí do večera vrátit do rybníka. Při pomáhání samozřejmě zažijí nejedno dobrodružství.

V současné době má divadlo Minor ve stálém repertoáru tři hry zrežírované Apolenou Vynohradnykovou – PsinaVelké putování Vlase a Brady aPopelka.

„Psí“ představení Psina je určené nejmenším divákům od 4 let. Hlavními hrdiny jsou, jak název napovídá, psi, kteří si uspořádají večírek na palouku, kde zrovna dozrává psí víno a probírají tam různé stránky a zkušenosti ze svého psího života.

Děti od 6 let se pobaví u Velkého putování Vlase a Brady. Vlas a Brada jsou přátelé, co se pořád drží v blízkosti domova a nikam daleko nevyráží. Stýkají se hlavně se starým panem Bžochem a nestojí o žádné vzruchy. V den, kdy se prý mají stát velké věci a má se zrodit modrý démant, se však Vlas záhadně ztratí. Brad se ho vypraví hledat, a když jej najde a budou se chtít vrátit domů, začne teprve to pravé dobrodružství. Hra je plná chytlavých písniček a kromě herců v ní „účinkuje“ i spousta loutek.

Nejnověji nastudovanou hrou, kterou můžete v Minoru vidět, je Popelka s podtitulem Cukrovaná komedie ve verších. Proč cukrovaná? Tahle Popelka je totiž holka, co žije v cukrárně a nikdo nepeče lépe než ona. Nádherně zpívá, a když někam vejde, dorty a kremrole se samy roztančí! A jak se dá tušit, vstoupí jí do cesty princ, aby se mohla pohádka pro děti od 5 let pořádně rozjet.

Všem, kteří se do divadla vypraví, přejeme příjemný zážitek a Apolenkám bezva sváteční dnešní den!

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *