Na rozdíl od některých jiných lidí, mě americká tendence zhmotňovat všemožné symboly do nadživotních velikostí a pokud možno je odívat do plyše, nepobuřuje. Jako matka dvou dětí ocením téměř jakoukoli neškodnou atrakci, kterou mohu svým potomkům nabídnout. Americký všudypřítomný velikonoční zajíc ve mně tudíž vyvolává spíše lehké pobavení.
Přesto se při srovnání neubráním tomu, že si nedokážu představit něco takového v našich podmínkách. Vzhledem k tomu, že našim symbolem Velikonoc je beránek, neumím si skutečně představit, že bych na každém kroku narážela na obří plyšové beránky, kteří by se potulovali po ulicích nebo lákali na svá kolena děti v supermarketech a hromadně se s nimi fotografovali. I když na druhou stranu musím uznat, že od chvíle, kdy jsem na posledních vánočních trzích viděla mezi stánky vodníka s radostí si prozpěvujícího koledy, by mě už nejspíš nepřekvapilo nic…
Mnoho Američanů má však k Velikonocům (anglicky Easter) i silně náboženský vztah. Někteří stále dodržují předvelikonoční půst, který začíná čtyřicet dní před Velikonocemi v den, který u nás známe jako Škaredou středu. V Americe se to jmenuje Spy Wednesday = Špehova středa a tento název má také kořeny v náboženství, protože má spojitost se zradou Jidáše. Od tohoto dne by se nemělo jíst maso, nic tučného, neměl by se pít alkohol a měla by se omezit zábava jako koukání na televizi apod.
Na Zelený čtvrtek se stejně jako u nás nemá jíst maso. To platí i pro ty, kteří nedodržují čtyřicetidenní půst. Zelenému čtvrtku se říká Maundy Thursday. Maundy znamená rozdávání almužen.
V den ukřižování Ježíše, tedy na Velký pátek, chodí lidé stejně jako na Zelený čtvrtek často do kostela, předčítají si z Bible, poslouchají hudbu nebo pořádají maškarní průvody, na kterých se scházejí. Velkému pátku se anglicky říká Good Friday = Dobrý pátek.
Po celou dobu velikonočních svátků má většina Američanů stejně jako u nás velikonoční výzdobu a to doma, ale i venku. Základem velikonoční výzdoby jsou sice vejce, ale asi byste v Americe těžko hledali někoho, kdo se s nimi bude zdobit a vyrábět vlastnoručně. Nejedná se dokonce ani o skutečná vejce, jako je tomu u nás, ale jsou to většinou vajíčka z čokolády.
Hlavním velikonočním dnem je velikonoční neděle, na kterou se těší hlavně děti. Tento americký zvyk mi je více než sympatický, protože děti věří, že kolem proskákal velikonoční zajíček (Easter Bunny) a samozřejmě poztrácel cestou nějaká ta čokoládová vajíčka. Děti je tedy hledají v různých úkrytech doma, na zahradách i v širším okolí. Po dopoledním hledání, během kterého nacházejí čokoládová vejce, malé hračky, mnohdy i pár drobných schovaných v plastovém nebo papírovém obalu ve tvaru vejce, jdou všichni domů na sváteční oběd. K obědu bývá často jehněčí maso se sladkými bramborami.
V mnoha částech Ameriky tím Velikonoce končí, v některých oblastech ještě v pondělí pořádají průvod, kterému se říká Easter Parade, do kterého se ženy vyfiknou, přičemž hlavní částí garderoby je speciální klobouk zvaný Bonnem zdobený pentlemi, kraječkami nebo i květinami. V hlavním městě Washingtonu, D.C., se v tento den na zahradě Bílého domu tradičně pořádá pro děti do osmi let velká soutěž v kutálení vajíček (Egg Rolling), která se pomocí tyček strkají před sebou. Je nasnadě, že vítězí ten, kdo má vejce první v cíli a následuje odměna.
Velikonoční zajíček běhá i po Anglii, kam povede naše další cesta.
Add Comment