Advent

Advent

V neděli 29. listopadu začíná letos advent. Co to znamená? Přečtěte si o tom v následujícím článku. Čeká na vás i krátká básnička.

Advent je tu. Co je to advent a kde se vlastně to slovo vzalo? Slovo pochází z latinského slova adventus. Můžeme ho vysvětlit jako čekání, očekávání a chystání se na den, kdy se podle bible narodil Ježíšek. Advent už slaví lidé mnoho století. Začíná 1.neděli adventní, tedy neděli mezi 27.listopadem a 3. prosincem. Konec adventu pak představuje západ slunce na Štědrý den.

Možná i u vás doma už máte na stole adventní věnec. Věnce jsou krásně nazdobené, ale jedno mají společné – čtyři svíčky. Je to vlastně takové počítadlo, kolik nedělí ještě schází do Štědrého dne. Dnes jste si zapálili první svíčku a každou další neděli se rozsvítí další. Některé děti mají ještě jedno počítadlo – adventní kalendář. Třeba čokoládový nebo vlastnoručně vyrobený. Každý den na ně čeká nějaká sladkost nebo jiné překvapení.

Adventní věnec tak dlouhou historii nemá. Zalíbila se mi jedna teorie založení tradice adventního věnce, podle které jistý pan Johann Heinrich Wichern v 19.století založil v Německu školu pro chudé děti. Ty se ho v předvánoční době každodenně ptaly, kdy už budou Vánoce. Proto vyrobil předchůdce dnešních adventních věnců ze starého dřevěného kola, 19 malých červených svíček a 4 bílých svící. Každý den se zapalovala další svíčka, v neděli velká bílá, v ostatní dny malá červená. Dnes na adventním věnci jsou svíčky čtyři. Většinou červené, ale i zlaté, fialové, modré atd. Kruhová podoba věnce symbolizuje ustavičnou cestu slunce a zároveň i věčnost. Tradiční barva adventního věnce je červená a zelená.

I já jsem včera vyráběla adventní věnec. Pokud jste to nestihli, ještě si ho můžete vyrobit. Opravdu to není těžké a na internetu najdete spoustu návodů.

Ať s adventním věncem nebo bez něj, určitě to teď u vás doma začne tak jinak vonět. Budete péct cukroví. Těšíte se? Těšení je advent, takže krásný advent všem.

A pro děti ještě krátkou básničku.

Adventní věnec

Máma dneska na stoleček,
položila věneček.
Na něm čtyři svíčky stojí,
kol dokola samé chvojí.
Taky mašle, jabka, šišky.
Mami, tak už zapal svíčky.
Dnes jen první zapálíme,
pak každou další neděli
další svíčku rozsvítíme,
to abychom věděli.
Kolik ještě že dní zbývá
ode dneška do Vánoc,
NAŠTĚSTÍ JICH UŽ NENÍ MOC.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *