Jak se dělá svíčka I.

Jak se dělá svíčka I.

Jestli jste se nechali zlákat na výrobu dýně, mohli byste dovést svůj domácí výrobek do dokonalosti a vlastnoručně si vyrobit ještě svíčku. Co vy na to?

Do dýně nepotřebujete svíčku, která bude sama o sobě nějak zvlášť dekorativní, proto se dnes zaměříme na výrobu svíček, které nejsou určeny ke zdobení domácností. Takže na gel nebo včelí vosk přijde řada někdy příště. Dnes je na programu dne parafín.

Nákup

Co budete potřebovat?

V prvé řadě musíte koupit knot. Předpokládám, že doma zřejmě zásoby nepoužitých knotů nemáte. Knoty pořídíte například v běžných drogériích nebo v obchodech zaměřených na výtvarné potřeby. Dále logicky potřebujete materiál na samotnou svíčku. Zde se nabízí dvě alternativy. Buď můžete použít zbytky svíček, které vám už posloužily nebo vyrazte do lékárny, kde koupíte tuhý parafín.

S chutí do toho

Z první fáze doporučuji trpaslíky vynechat, aby nedošlo k úrazu. Takže teď to bude na dospělácích a skorodospělácích. Zbytky svíček nebo tuhý parafín (v závislosti na tom, pro co jste se rozhodli) je potřeba přeměnit z tuhého stavu v tekutý. Není k tomu potřeba žádné zvláštní kouzlo. Úplně postačí klasická vodní lázeň. Zbytky svíček nařežete, parafín nalámete a vložíte například do plechovky. Plechovku následně dáte do vroucí vody a ponecháte v ní tak dlouho, dokud se materiál nerozpustí.

Určitě jste už na nějakém tom vánočním trhu viděli jednoduchou výrobu svíček, která spočívala v tom, že se do roztaveného parafínu namáčel knot. Stejnou metodou můžete postupovat i doma. Této činnosti se mohou chopit i malí prckové, když budou mít po ruce obezřetného většího asistenta. Dávku parafínu na knotu nechte vždy ztuhnout, teprve potom namočení opakujte. Čím více vrstev uděláte, tím bude svíčka tlustší.

Má-li být svíčka přece jen trochu oku libější, můžete použít vykrajovátka na cukroví nebo plastelínu, případně si vyrobit formičku z alobalu nebo tvrdého papíru. Do těchto potom parafín opatrně nalijete a necháte ztuhnout. Moc nedoporučuji používání klasických báboviček, protože svíčka z nich jde obtížně vyklopit. Pokud to přece jen chcete zkusit, doporučuji vložit do bábovky nejdřív mikrotenový sáček nebo ji vymastit, a pak teprve zalít roztaveným parafínem. Nezapomeňte vložit knot! V případě, že byste svíčku z formičky nebo bábovky opravdu nemohli vysvobodit, dejte ji na pár minut do lednice.

Jestli kupujete čajové svíčky, můžete využít i plíškové obaly, v kterých se většinou prodávají. Jednoduše do nich nalijte roztavenou hmotu, vložte knot a nechte vychladnout. Možná se ptáte, jak docílit toho, aby v tomto případě stál knot uprostřed a vzpřímeně. Na to existuje malá jednoduchá finta. Stačí kousek špejle, kterou položíte na okraje nádobky, do které parafín lijete, tak, aby vám rozdělila nádobku na dvě stejné poloviny. Knot vyčnívající nad zalitou plochu, přivážete ke špejli.

Hodně štěstí! Příště se vrhneme na svíčky, co jsou pro parádu. :O)

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *