Vyrábíme papír

Vyrábíme papír
Někde sněží, jinde prší, každopádně počasí procházkám moc nepřeje. A kdyby i přálo, stmívá se brzy, zima je už všudypřítomná, takže sedíte doma a dumáte nad tím, čím zabavit sebe potažmo svá trpaslíčata. Což si takhle společně něco vyrobit? Například papír, který pak můžete skvěle využít třeba na originální vánoční přáníčka.

Co budete potřebovat

1. PAPÍR

První kroky vás povedou ke shromáždění materiálu. Může jím být cokoli papírového krom klasických novin. Z těch můžete použít pouze čisté nepotištěné části. Tiskařská barva by vám totiž mohla nadělat pěknou neplechu. K výrobě ručního papíru využijete i popsaný starý papír, listy ze školních sešitů, které už nejsou aktuální, kancelářský papír, hedvábný papír, balicí papír, ubrousky, papírové kapesníčky, toaletní papír, krepový papír nebo i ten tvrdý kartonový.

2. ŠKROB NEBO LEPIDLO

Škrob nebo lepidlo vám pomohou v tom, aby váš budoucí výrobek držel lépe pohromadě.

3. BARVIVA

Barviva nejsou bezpodmínečně nutná. Pokud ale máte konkrétní barevnou představu a chcete papír zbarvit, můžete na jeho barvení použít buď krepový papír, potravinářské barvivo nebo některého pomocníka, kterého najdete doma – koření, ovoce atd. Pro malou inspiraci:

Hnědá – káva, melta, vývar z cibule nebo ořechů.
Žlutá – kari koření.
Červená a růžová – mletá paprika, šťáva z červené řepy nebo jahod.
Modrá – borůvky.
Fialová – černý rybíz atp.

4. OZDOBIČKY

Určitě víte, že papír můžete i nazdobit. K tomu poslouží různé nitky, provázky, větvičky, vylisované kytičky, koření, bylinky nebo i celé obrázky.

5. ROVNOU PLOCHU

6. FANTAZII A CHUŤ DO PRÁCE

Postup

Do mísy nebo hlubokého talíře nalijte vodu, do které natrháte (případně nastříháte) kousky papírů. Čím budou menší, tím lépe. Neměly by být větší než 3 cm. Trpaslíkům, kterým termín 3 cm nic neříká, jistě pomohou rodiče.

Nechte namočené 12–14 hod. (stačí přes noc).

Po uplynutí této doby, budete muset rozmělnit rozmočený papír na kaši. Trpaslíci mohou mačkat packami, dospěláci by si mohli vzít na pomoc mixér. Na této práci si dejte obzvlášť záležet, protože špatně rozmělněný papír pak u sebe nedrží a trhá se. Aby se netrhal, přidejte v této fázi pro jistotu trochu škrobu nebo lepidla na zpevnění (cca jednu lžíci).

Pokud chcete barvit, přidejte barviva právě nyní do vzniklé kašičky.

Na rovnou plochu si připravte podložku. Rovnou plochou se rozumí stůl, podlaha nebo vál. Jako podložku můžete použít například utěrku nebo noviny. Tyto v zápětí přikryjte balicím papírem nebo mikrotenovým sáčkem. Při použití mikrotenového sáčku počítejte s delší dobou schnutí budoucího papíru. Hledání rovné plochy i podložek odpadá, jestliže vlastníte rovné síto v rámu, které je na sušení (nejen papíru) ideální.
Z papírové kašičky, kterou jste vyrobili, vymačkejte vodu a zbytek rozložte v šířce cca tří milimetrů. Pokud používáte síto, přebytečná voda ještě odkape jeho očky. Jestliže máte směs rozloženou na stole nebo jiné neprodyšné ploše, odsajte ještě vodu pomocí houbičky nebo jakékoli savé látky.

Hned potom nastává čas zdobení. To už je zcela bez návodu jen na vaší fantazii.

Pro větší rovnost nebo zatlačení ozdůbek můžete přejet celou plochu na závěr válečkem.

Připravený budoucí papír podložte suchými novinami a dejte sušit (nejlépe na topení).

Po usušení můžete papír přejet přes látku žehličkou.

Na takto připravený papír můžete rovnou psát nebo kreslit nejen ta vánoční přáníčka. Když se vám nebudou líbit „okousané“ okraje, klidně papír zarovnejte nůžkami nebo z něj vystřihněte nějaký tvar. Z papíru můžete vyrobit i obálky, obaly na knížky, záložky nebo třeba jmenovky na dárečky.

Výroba ručního papíru je jedna z činností, kterou zvládnou s pomocí i docela malé děti a bez pomoci si s ní hravě poradí školáci i předškoláci. Uvidíte, že z výrobku budete mít nakonec radost všichni. Tak kapku trpělivosti a hojnost inspirace!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *