Dnes má svátek Tomáš

Dnes má svátek Tomáš

Tomáš, Tom, Thomas, … těm všem patří dnešní neděle. Po všech těch uměleckých profesích dnes zabrousíme do úplně jiného odvětví a povíme si něco o člověku, bez kterého by byl život nás všech asi trochu jiný, než jej známe. Tím člověkem je jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších vynálezců Thomas Alva Edison.

Thomas Alva Edison (11. 2. 1847 – 18. 10. 1931) se narodil v USA ve státě Ohio. Už od malička měl poruchu sluchu. Některé prameny uvádí, že to bylo způsobeno nemocemi, které v dětství prodělal, jiné říkají, že za to mohly pokusy, které už jako malý kluk prováděl doma ve sklepě svých rodičů, kde si vytvořil malou soukromou chemickou laboratoř. Ať tak či onak, vedlo to k tomu, že svými učiteli byl považován za chlapce mírně řečeno nebystrého. Po čtvrt roku školní docházky, kdy bylo ze strany pedagogů k Thomasovi přistupováno jako k přihlouplé osobě, se jeho matka, původem učitelka, rozhodla, že bude Ala, jak mu doma říkali, učit sama. Thomas Alva Edison měl tedy domácí výuku a jak je vidno, bylo mu to spíše ku prospěchu.

Záhy po jeho narození se přestěhoval i s rodiči do státu New Jersey, kde taky vznikly jeho první vynálezy. Protože rodiče jeho zvídavost podporovali, dovolili mu, aby si už jako desetiletý vybudoval onu malou chemickou laboratoř, kde prováděl nejeden pokus. Aby měl peníze na chemikálie, které ke svým pokusům potřeboval, brigádničil – prodával zeleninu a roznášel noviny. V patnácti letech založil vlastní noviny The Weekly Herald. Později založil časopis Science, který vychází dodnes.

Roku 1869 se mu podařilo prodat jeden ze svých prvních vynálezů (tiskací, duplexní a automatický telegraf) a utržené peníze vložil beze zbytku do laboratoře. Tím začala éra Edisonových četných vynálezů. Všechny se točily kolem elektřiny.

Žárovka

O Edisonovi ani nemusíte vůbec nic vědět, a přesto, když se vás někdo zeptá, kdo vymyslel žárovku, vyhrknete jeho jméno. Vynálezu žárovky předcházelo víc jiných vynálezů, ale žárovka se ve spojitosti s Thomasem Alvou Edisonem zapsala do podvědomí lidí celého světa. Nebylo to jen tak ze dne na den. Zabralo hodně času zkoumání, testů a výběru materiálů, než mohl být představen první prototyp žárovky. Bylo to 21. 10. 1879. Tato pokusná žárovka dokázala svítit 13,5 hodiny. S tímto výkonem nemohl být vynálezce Edisonova kalibru spokojen. Proto už za rok představil zdokonalenou žárovku. Ta už svítila o mnoho déle – 1200 hodin!

Fonograf

Před žárovkou roku 1877 o sobě dal Edison mimo jiné vědět vynálezem předchůdce pozdějších gramofonů – fonografem. Jeho vývoji nakonec věnoval celých deset let. Ale byl to on, Thomas Alva Edison, který jako první člověk na světě, dokázal zaznamenat lidský hlas! Byl to hlas jeho první manželky Mary (roz. Stilwellové), která do fonografu odříkala dětskou básničku o ovečce. S touto manželkou měl tři děti. Nějaký čas po její smrti se znovu oženil a jeho druhá žena mu porodila také tři děti.

Menlo Park

V New Jersey žil Edison od roku 1876  do roku 1883 ve městě Menlo Park. Dnes už tento název na mapách New Jersey nehledejte. Na počest toho, že zde Thomas Alva Edison objevil nejeden slavný a významný vynález, bylo město roku 1954 přejmenováno na Edison. Tam, kde stávala jeho laboratoř, dnes stojí památník a muzeum (Menlo Park Museum).

Mezi ty nejznámější vynálezy z tohoto období patří kromě fonografu a žárovky například uhlíkový reostat, cyklostyl, elektroměr, dynamo, tepelná pojistka a mnohé další. Zajímavý byl nepochybně i rok 1882, kdy byla otevřena první elektrárna s elektrickým rozvodem. Městem pokroku se tenkrát stal New York. Na sklonku toho roku se stalo ještě něco, co dnes všichni považujeme za samozřejmost a nedokážeme si bez toho představit vánoční svátky. O čem je řeč? O rozzářeném vánočním stromečku. Za ten první vánoční stromek rozsvícený elektřinou „může“ Edison. A kdy to bylo? Bylo to 22. 12. 1882.

West Orange

Další kroky vynálezce vedly roku 1886 do města West Orange. Zde vybudoval neuvěřitelně velký areál výzkumných pracovišť. Jmenoval se Glenmont a v současnosti je národní památkou Edison National Historical Site. Tou dobou měl už několik firem a nespočet zaměstnanců, kteří spolupracovali na vývoji dalších převratných vynálezů. Jedním z nich byl i později známý a uznávaný Nikola Tesla nebo pozdější spolumajitel firmy na výrobu lokomotiv a turbokompresorů Kolben–Daněk.

Chodíte rádi do kina? Máte nahrávky z dob, kdy jste vy, vaši sourozenci, rodiče nebo jiní členové rodiny byli malí? I to má základ u Edisona. Roku 1889 vynalezl kinofilm – filmový 35mm široký pás, který se používal dalších 100 let! V souvislosti s tím se podepsal i pod vynález filmovací kamery a promítačky. Kameru označil za kinetograf a promítačku za kinetoskop. Na rozvoji těchto technologií pracoval tak usilovně, že mohl roku 1913 přijít jako první se synchronizací zvuku a promítaného filmu. O rok později ukázal světu gramofonovou desku.

Mezi tím stihnul vynalézt spoustu dalších věcí. Například fluorescenční stínítko pro zobrazování rentgenových snímků, elektromobil, rotační pec pro výrobu cementu nebo umělý kaučuk. Za svůj život podal  zhruba 1500 patentů!

Elektrické křeslo

Kontroverzní vynález elektrického křesla měl potvrdit Edisonovu hypotézu, že je střídavé napětí nebezpečné a je mnohem lepší používat stejnosměrný proud. Jeho oponenty a propagátory střídavého napětí byli tenkrát právě zmíněný Nikola Tesla a George Westinghouse. Vynálezem elektrického křesla Edison na nějakou dobu spor vyhrál, ale motivoval tím Westinghouse k jinému vynálezu, díky němuž lze střídavý proud používat bez rizika. Tím vynálezem byl transformátor napětí. Westinghouse ho poprvé použil v elektrárně na Niagarských vodopádech (1896).

Čechy

Na pozvání svého bývalého zaměstnance a úspěšného podnikatele Kolbena přijel Thomas Alva Edison roku 1911 do Čech. Navštívil Mariánské lázně, o kterých se zmínil, že jsou nejkrásnějším městem na světě, zajel si do Brna a nakonec do Prahy, kde v té době Kolben bydlel.

A zase žárovky

Žárovky se staly neoficiálním synonymem pro Edisonův život. Když 18. 10. 1931 v USA zemřel, vzdali mu lidé úctu neuvěřitelným způsobem. V den jeho pohřbu zhasly žárovky v celé zemi…

***

A co psí kalendář? Dnes má svátek Teddy.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *