Zpět k vánočním tradicím…

Zpět k vánočním tradicím…

Blíží se kouzelný čas Vánoc. Jak je udělat pro děti co nejhezčí? Určitě máte spoustu tipů, ale co takhle užít si spoustu zábavy při plnění klasických vánočních tradic?

Při plnění vánočních tradic dítěti rychleji uteče čas ke kýženému okamžiku, kdy bude moci začít rozbalovat vánoční dárky, a zároveň si uvědomí, s čím vším se Vánoce pojí. Pojďme si trošku oprášit alespoň ty tradice, které by mohly zabavit vaši ratolest.

Jaké tradice svým ratolestem představit?

Adventní věnec:
Už teď se vás brouček nemůže dočkat Vánoc? Těšení na Ježíška je asi to nejkrásnější těšení vůbec. Vzpomeňte si na své dětství… Ale vždyť už je advent, takže se na Vánoce můžeme začít postupně připravovat. Pořiďte si adventní věnec a každou neděli zapalte podle tradice jednu ze čtyř svíček (dvě už by v tuhle dobu měly být vyhořelé). Určitě vašeho potomka potěší, když bude moci zapálit svíčku sám. Bude vidět, jak se Vánoce pomalu, ale jistě blíží a až bude zapalovat tu poslední, Ježíšek už bude za dveřmi…

Patříte-li mezi ty šikovnější, můžete si adventní věnec vyrobit sami a do výroby zapojit i své dítko. Budete k tomu potřebovat nějakou kruhovitou konstrukci (z drátů či umělé hmoty), větvičky, 4 svíčky a něco na ozdobu. Co? To už záleží jen na vás a na vaší fantazii. I dítko může navrhnout, jak by mohl adventní věnec vypadat.

Krájení jablíček:

Tenhle zvyk určitě zabaví malého nedočkavce alespoň na chvilku. Ta zvědavost…Objeví se hvězdička? Uvidí-li hvězdičku, bude mít štěstí. Možná ale není vhodné strašit ho tím, že křížek znamená smrt.

Lití olova:

Připravte si mísu s vodou, rozehřejte olovo a můžete začít vylívat. Jistě ve vzniklých tvarech najdete různé symboly. Tato tradice obohatí i vás! Uvědomíte si, jak obrovská je dětská fantazie. Děti dokážou ve zdánlivě nesmyslných tvarech najít celé příběhy! Kromě toho, že jde o oblíbenou vánoční tradici, rozvíjí se tak dětská kreativita, a to nikdy není na škodu.

A co u štědrovečerní večeře?

Se štědrovečerní večeří se pojí hodně tradic. Splňte jich co nejvíce! Samozřejmě s pomocí vašeho potomka. Uvidíte, jak se bude ládovat čočkou (i když ji třeba během roku nemusí), aby byly penízky na všechny hračky, které si bude přát. Kromě čočky penízky přináší i rybí šupinka pod talířem. Někdy se dává i kladivo pod stůl.

A hlavně: Nikdo nesmí vstávat od večeře. Čeká se, až poslední člen dojí a pak se teprve zvedne tatínek nebo maminka, někam zmizí a najednou dětská ouška zaslechnou lehké cinkání. Že by už Ježíšek? Pojďme ke stromečku…

Mnohé rodiny dnes opouští od vánočních tradic, které omezují na vánočního kapra, bramborový salát a dárky. Ale proč si neosvěžit tradice a nepřipomenout je i těm nejmenším?

Vždyť nádherně zpestří a doladí tu tajemnou vánoční atmosféru a hlavě tak rychleji uteče čekání na vytoužené dárky…

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *