Povídáním o žloutence typu A a B naše téma o těchto nemocech nekončí. Dneska si povíme o žloutence typu C, která si děti příliš neohrožuje, ale zapomínat na ni by se nemělo.
Všechny žloutenky, neboli správně řečeno hepatitidy, jsou virová onemocnění, která napadají játra. Každý typ žloutenky se něčím trochu odlišuje, například způsobem nákazy, nebo pravděpodobnými následky onemocnění.
U nás se vyskytují hepatitidy typu A, B a C, typem D člověk onemocní, pouze pokud už trpí typem B, příznaky a léčba jsou přitom podobné. Žloutenka typu E je spíše exotickou nemocí a vyskytne se v Česku u pár lidí ročně.
Nás bude zajímat typ C, který je ze všech typů nejnebezpečnější. Jen pro představu jak je nemoc rozšířená, v Česku žije asi 20 tisíc lidí nakažených žloutenkou typu C a asi 800 (číslo ovšem zahrnuje pouze zjištěné případy) jich přibývá ročně.
V akutní formě se příliš neprojevuje, a tak nemoc velmi často přechází do chronické formy. Pokud už se nějaké příznaky vyskytnou, je z nich těžké onemocnění ihned rozeznat. Žluté zabarvení kůže se nemusí vždy vyskytnout, častější je únava, nechuť k jídlu a přetrvávající bolest pod pravým žebrem.
Žloutenka typu C se přenáší téměř výhradně krví, proto je nemoc nejvíce rozšířená mezi uživateli drog. Podobným způsobem jako narkomani se mohou lidé nakazit, pokud si nechají udělat tetování či piercing ve špatných hygienických podmínkách.
Ohroženi jsou ale také lidé, kteří dostali krevní transfúzi před rokem 1992. Do té doby se u nás krev na tuto nemoc netestovala povinně, takže existuje pravděpodobnost, že se někteří lidé nemocí nakazili. Vzhledem k tomu, že žloutenka typu C se nemusí dlouhá léta akutně projevovat, je možné, že příjemci krevní transfúze o své nemoci dosud neví. Jen vzácně se nemoc přenáší z matky na dítě. Dětem – a samozřejmě i dospělým – hrozí nákaza, pokud se poraní o použitou injekční jehlu.
Léčba nemoci trvá dlouho, půl roku až rok, a je pro pacienta velmi náročná. Čím dříve se ovšem s léčbou začne, tím je větší šance na uzdravení a přežití. V pozdějších stádiích dochází k rakovině jater, a pak už nezbývá než se pokusit o transplantaci tohoto orgánu. Na rozdíl od typu A a B neexistuje proti hepatitidě typu C žádné očkování.
Add Comment