Vaříme pro miminka – od kojence k batoleti

Vaříme pro miminka – od kojence k batoleti

Dnes dokončíme povídání o proměnách miminkovského jídelníčku. Čeká nás období od osmého do dvanáctého měsíce.

Ačkoli je v tomto věku dětský žaludek stále zvyklý na mateřské mléko, nebo umělou výživu, už může dítě jíst téměř vše, co zbytek rodiny. Po roce stráveném vařením zvlášť pro miminko a zvlášť pro dospělé členy rodiny si leckterá maminka nejspíš oddechne, že ji ubyla jedna starost.

Samozřejmě záleží na zdravotním stavu dítěte, největší problém by mohl být s alergií na lepek či mléko a mléčné výrobky. Pokud máte miminko v tomto věku a víte, že vaše rodinná strava by mohla být zdravější, nabízí se vám příležitost ke změně. Většinu jídel budete moci dát i miminku a přitom si ohlídáte, abyste omezili třeba smažená jídla nebo si zvyknete méně solit, což určitě neuškodí.

A jak by měl jídelníček osmi- až dvanáctiměsíčních mrňat zhruba vypadat?
Můžete začít zapojovat do stravy mléčné výrobky, ze začátku nejlépe jen bílé jogurty, protože neobsahují cukr. Pokud chcete jogurt ochutit, nakrájejte do něj kousek banánu nebo jiné ovoce. Sýry, tvarohy a zakysané nápoje je lepší dávat až po jednom roce. Výrobky z kravského mléka jsou přeci jen pro dítě ještě hůře stravitelné.
Pokud je to možné, stále pokračujeme s kojením, protože miminko tak dostává zaručeně vyvážený „koktejl” potřebných bílkovin, vitaminů a hormonů potřebných ke správnému vývoji.

Asi největším pokrokem je oběd tvořený z polévky a hlavního jídla. Záleží na tom, jestli máte doma jedlíka, některé děti se do jednoho roku spokojí pouze s jedním větším jídlem. Snažte se dodržovat pravidelný režim, menší porce pětkrát denně jsou dobrým návykem.

Neučte dítě mlsat, každý cukr nebo tuk navíc povede k obezitě, které se bude dítě těžko zbavovat. Nejsnadněji k tomu můžete sklouznout, když budete dítě chtít jídlem utišit. Zvykne si, že stačí jen nespokojeně zavrnět a dostane dobrůtku. Jak se tomu ubránit? Snad jen trpělivostí, dítě utěšujte pohlazením, nebo ho rozptylte hračkou. Různé bonbóny, sušenky, dorty a podobné laskominy vynechejte z jídelníčku co nejdéle. Nemusíte se trápit tím, že své dítě o něco ochuzujete, naopak budujete základ pro jeho pevnější zdraví v dalších letech života.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *