Ano, jsme tu s dalším tipem na zaměstnání rukou, fantazie i ratolestí. Protože je předvánoční čas v plném proudu, bude to tip na výrobu vánočních ozdob, kterými originálně odlišíte svůj stromeček od těch ostatních. Vyrábět budeme z hlíny. A pec? Tu opravdu nepotřebujete.
Co budete potřebovat
- Hlínu – v obchodech s výtvarnými potřebami, v papírnictvích nebo některých hračkářstvích zakoupíte balení hlíny, na níž si přečtete, že tvrdne schnutím. Ano, tato hlína skutečně neprahne po vypalování a přitom je od té klasické takřka k nepoznání. Pokud ji neseženete, můžete sáhnout po na vzduchu tvrdnoucím moduritu, který je k dostání v různých barvách včetně terakotové.
- Tvořítka – ta pravděpodobně kupovat nemusíte. Každý doma najde nějaká ta vykrajovátka na cukroví, na plastelínu nebo formičky. Případně si můžete vyrobit šablony z kartonového papíru. K výrobě využijete i nožík, případně jiné náčiní na vyřezávání ornamentů nebo dělání otvorů, a samozřejmě váleček.
- Podložku, na které bude tvořit.
- Podložku, na které budou ozdoby nerušeně schnout.
- Stužky, háčky a vše, čím budete chtít zdobit.
Postup
Oddělte si z válečku hliněné hmoty přiměřené množství, dejte na pracovní podložku/plochu a vyválejte placku. Nedělejte ji příliš tenkou, ozdoby by se vám po vyschnutí lámaly. Doporučuji šířku cca 4–5 mm. Zbytek hmoty uchovávejte v sáčku, aby k němu nešel vzduch a zbytečně vám nevyschnul. Se ztvrdlou hmotou už nelze pracovat!
Poté přijde ke slovu fantazie a tvořítka. Vykrajujte a zdobte dle libosti. Pokud budete chtít mít ozdoby plastické, fixujte k sobě jednotlivé vrstvy vodou. Jestli plánujete, že ozdobičky skutečně někam pověsíte, nezapomeňte na otvor pro protažení stužky nebo háčku. My jsme tyto otvory vyrobili pomocí obyčejného brčka na pití.
Až budete s prací spokojeni a nenapadne vás už žádné zdokonalování, dejte ozdoby na rovnou podložku a nechte je v suché a teplé místnosti vyschnout. Není nutné dávat je na topení. Vyschnou a ztvrdnout v průběhu několika hodin (max. cca 1 den).
Jestliže se vám nebude líbit matný vzhled hlíny, můžete na závěr (po vysušení!) přetřít ozdoby bezbarvým lakem. Jakkoli se do předešlé činnosti budou děti zapojovat s elánem a radostí, tuto část práce jim raději odepřete a lakujte sami.
A na úplný závěr závěrů provlékněte otvor na pověšení stužkou nebo jednoduchým háčkem. Vlastně ne. Úplný závěr závěrů přijde vlastně v okamžiku, kdy vlastnoručně vyrobenými ozdobami zkrášlíte stromeček. Možná z něj děti pak budou mít ještě o kousek větší radost než obvykle.
A na závěr nejzávěrovatější bych ještě chtěla dodat, že podobným způsobem můžete vytvořit originální vizitky/jmenovky na dárečky. Zkuste třeba vyrobit jen počáteční tiskací písmeno jména obdarovaného. K této práci ovšem trpaslíky asi nepozvete, jsou přece tajemství, kterých se dotýkají jen Ježíšek a rodiče… ;O)
Add Comment