V těchto dnech, kdy je u nás větrno a zima jako… ehm… v zimě, mají ve Španělsku teplotu kolem 14 stupňů Celsia. Jaké je pojetí takových poměrně teplých Vánoc?
Nejenže tam mají o poznání vlídněji než my, ale brzy budou mít víc i o jednoho milionáře. Co to má společného s Vánocemi? Budete se možná divit, ale docela dost. Touto událostí totiž tradičně začínají Vánoce už od roku 1763. Každý rok se 22. 12. losuje mimořádná vánoční loterie, jejíž hlavní výhrou jsou 2 000 000 eur. No, řekla bych, že to musí být více než jen příjemné zpestření nadílky.
Štědrý večer neboli nochebuema ve Španělsku slaví ve stejný den jako my – 24. 12. O této noci ve Španělsku stejně jako u nás roznáší dárky Ježíšek. Španělský Ježíšek je ovšem o kapku střízlivější než ten náš a nosí spíše drobnosti. Ty hlavní dárky totiž dětem nadělují o pár dní později tři králové. Součástí štědrého večera je neodmyslitelná půlnoční mše – misa del gallo.
Čekání na příchod tří králů je osvěženo legráckami a recesemi. Dokonce je jim oficiálně vymezen jeden celý den! Tento den se v celém Španělsku odehrává v „aprílovém“ duchu. Španělsky se aprílová slavnost nazývá Dia de los inocentes, připadá na 28. 12. a je při ní dovolena takřka jakákoli taškařice. Nejenže se různě nachytávají lidé mezi sebou, známí, rodina i kamarádi, ale dělají si drobné žertíky i ze zcela neznámých lidí nebo turistů. Srandičky se nevyhýbají ani tisku nebo televizi. V tento den prostě nemůžete věřit nikomu a ničemu.
Poslední prosincový den je stejně jako u nás zasvěcen Silvestru a rozloučení se starým rokem. Rozloučení symbolizuje rituál prováděný během toho, co přesně o půlnoci dvanáctkrát odbijí hodiny. Při každém úderů sní Španělé jednu kuličku hroznového vína a tím se rozloučí s jedním měsícem v roce.
Šestý lednový den je tím, na který se španělské děti nejvíc těší. Konečně je tu čas pořádné nadílky. Tři králové – Baltazar, Melichar a Kašpar – procházejí v noci 5. 1. ulicemi a nechávají dětem dárky za dveřmi, aby je tam hned ráno po probuzení našly. Staré zvyky říkají, že by si děti měly dát před dveře svoje boty a balíčky nalézt v nich. Sami ale uznáte, že do takových malých bot by se v dnešní době velký dárek nevlezl…
Protože je tento den zasvěcen třem králům, nesmí na stole mezi jídlem chybět tradiční preclík ve tvaru koruny. Preclík je ze sladkého těsta a zdobí ho kandované ovoce, které má vypadat jako drahokamy. Uvnitř preclíku je schovaný drobný dáreček. Ten, kdo ho ve svém kousku objeví, se pro sváteční den stává králem domu.
Příště pojedeme z tepla do zimy. Omrkneme totiž tak trochu Vánoce ve Švédsku.
Add Comment