Vánoce aneb Kdo pomáhá Ježíškovi v Anglii

Vánoce aneb Kdo pomáhá Ježíškovi v Anglii

Tuhle se mě Mladší ptala, jak je možné, že Ježíšek stihne donést dárky všem dětem na světě v jednom jediném dni. Pak z těch dětí vyjmula ty, které bydlí na americkém kontinentu. Všichni přece víme, že tam to vzal za Ježíška Santa Claus. Ten má na rozdíl od toho našeho dobrodince na roznesení dárků celou noc. Americké děti totiž nacházejí dárečky až ráno 25. 12. po probuzení. Navíc mu, jak známo, pomáhají sobové, kteří táhnou po obloze jeho po okraje přeplněný vůz. Ale co jinde? Opravdu to musí Ježíšek v jeden jediný večer zvládnout celé sám? No, mrkněme se na to.

Jak to chodí v Anglii

Anglie je jedna ze zemí, kam Ježíšek nemusí. V Anglii si vzal roznášení dárků na starost Otec Vánoc, anglicky Father Christmas. Děti mu píší dopisy stejně jako u nás. Zatímco my je posíláme poštou nebo necháváme za oknem, odkud si je Ježíšek odnese, anglické děti musí své dopisy hodit do krbu. Pak je ale potřeba dávat pozor na to, aby neshořely! Father Christmas si je zkrátka musí stihnout odnést.

V den, kdy my usedáme k štědrovečerní večeři (24. 12.), po které jdeme ke stromečku a rozbalujeme dárečky, se anglické děti na svoji nadílku teprve připravují. Je to podobné jako v Americe. Většinou si nachystají speciální červené punčošky (ponožky) nebo povlaky od polštářů a jdou spát. Ráno 25. 12. v nich najdou dárky. Týž den v poledne (mělo by to být přesně ve 12.00 hod.) se rodina schází u slavnostního oběda. Kapra a bramborový salát byste hledali marně. V Anglii je slavnostním jídlem většinou pečený krocan s kaštanovou nádivkou a na stole by neměly chybět ani sladkosti. Hlavním zástupcem je švestkový pudink (často přelitý alkoholem) a různé koláče.

Kdybyste někdy (náhodou) takové Vánoce v Anglii snad trávili, pak pamatujte, že se na jídlo nesmíte vrhnout hned! Předtím, než se začne hodovat a veselit, je čas na pořádný přípitek a rozlomení speciální vánoční trubičky, anglicky christmas cracker, v které se schovává malý dáreček.

Vánoční atmosféra bývá ale obdobná jako u nás – nazdobené stromečky, vyzdobené byty i domy, koledy, rodiny a přátelé, kteří si přicházejí jen tak popovídat a pobýt spolu.

Samozřejmě si nemůžeme myslet, že takové anglické Vánoce jsou ve všech domácnostech na vlas stejné. Vždyť i u nás dodržují rodiny různé zvyky a obyčeje, které některá jiná rodina ani znát nemusí. Ale jedno je jisté – takhle nějak to zkrátka v Anglii chodí a Ježíška, toho tam opravdu nepotkáte. Příště se podíváme, jak prožívají vánoční svátky ve Francii. Co myslíte – mohl by tam Ježíšek zabloudit?

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *