V Tcháňatově

V Tcháňatově

Znám jednoho člověka, který dokáže být zároveň sedmi trpaslíky, zlou královnou i vypravěčem. Je to náš děda. Děda z Tcháňatova.

Že tohle všechno opravdu umí a ještě je schopen se z toho radovat, dokázal minulý víkend, kdy jsme se v Tcháňatově sešli v hojném počtu. Naše komplet Lví rodina, tcháňata a komplet rodina Švagrovky, která se před měsícem rozrostla o dalšího člena. Dům praskal v pomyslných švech a rozléhalo se v něm vrnění miminka, dupání a pokřiky Mladší s Kajojínkou i nenápadný popěvky Starší, co se nesly z druhýho patra až dolů do zahrady.

„Ty tady nemáš kolo?“ ptala se Kajojínka paní trpaslíkové, když sama sedala na to svoje a snažila se zapnout si pod krkem pásek od helmy. „To je škoda,“ soudila a ostražitě sledovala, jak děda vytahuje z garáže svý velký kolo, na kterým hodlal Mladší provést. „Tys nechtěla? Tos měla říct mamce nebo taťce!“ Poučila Kajojínka Mladší a konečně řekla to, co ji trápilo skutečně: „Dědo?! Ty ji jako povezeš, jo?!“ „Do hodiny se o dědu pohádají,“ předpovídala jsem pobaveně. Nebyla to pravda. Pohádaly se kvůli něčemu úplně jinýmu. Brzy se ovšem odpohádaly, neboť Mladší si sice nepřivezla kolo, zato měla v kufru dvoje princeznovský šaty. Kdo by se hádal, když může lítat po baráku jako princezna, že ano!

Na páteční odpoledne a večer se připravovala velká rodinná oslava. Tchýňka totiž slavila šedesátý narozeniny. Holky secvičily za asistence Starší taneček v princeznovských kostýmech, a když se na zahájení akce připíjelo šampaňským, dostaly navlas stejný sklenky na vysoký stopce. Dědu, patrně mírně vyčerpaného zmíněnou několikarolí trpaslíků, královny a vypravěče, nechaly chvíli oddechnout a zaměřily se na strejdu Slávka. Strejda Slávek se překvapivě ochotně zapojil do hry na špióny, a když dostal šifrovanou zprávu, v níž stálo: „Prasátko má asi hlad“, tvářil se zmateně jen chvíli.

Pak se jedlo, pilo, hodovalo. Jedinou chybkou, co se vloudila, byl fakt, že v Tcháňatově toho dne lilo jako z několika konví, takže se na zahradu ke grilu vydala jen dobrovolná četa skládající se ze Lva a Šváry. Švára byl zvolen za hlavního grilovače, bo je hasič. V jednu chvíli dosahovaly plameny až do prvního patra, odkud je zahlédla oknem tchýňka. Nevzrušeně upila vína a klidně konstatovala: „Už jim to tam hoří.“

Pak se zase jedlo, pilo, hodovalo a chvíli se i zpívalo. Taky se dost vzpomínalo a hlavně se hodně smálo. Smálo se nám to až do tří do rána, což znamená, že v sobotu byla čilá jen kojící Švagrovka a všechny děti. Taky to znamená, že sobota byla náročná.

Než jsme jeli v neděli zpět domů, udělali jsme si výlet na jedno krásný místo, kam se hrozně ráda každý rok vracím a zatím jsem se v něm nikdy nezklamala. Co je to za místo, se brzy dozvíte z tipů na výlety. Tak ať vám ty prázdniny ubíhají vesele a slunečně!

Vaše teta Fily

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *