Stop faldíkům!

Stop faldíkům!

Všímáte si, že vaše dítě nabírá na váze více, než považujete za zdravé? Zdá se vám, že to není v pořádku a nevíte, co s tím dělat? Přece nemůžeme děti trápit hlady! Nebo ano?

Pojďme si říci něco o prevenci a nápravě obezity.

Ptáte se, jaká hmotnost je ještě u vašeho potomka v pořádku a jaká by se již měla řešit? Takto přesnou odpověď vám nedáme, ale každopádně se snažte obezitě předcházet!

Určitě při srovnávání vašeho dítěte s jeho vrstevníky poznáte, zda je váha optimální, nebo zda už začíná být problematická.

Čím je obézní dítě starší, tím větší je pravděpodobnost, že bude mít s nadváhou problémy celý život!

Co s tím?

Usoudili jste, že je třeba začít situaci řešit a zamezit tak dalšímu tloustnutí? Vyvstává ale otázka, jak na to. Přece dítěti nebudeme zakazovat jídlo a ignorovat jeho poznámky říkající si o něj.

To ale nemusíte! Stačí, když některé kalorické bomby nahradíme zeleninou a dalšími výživnými, ale málo tučnými pochutinami.

V praxi by to mělo vypadat tak, že dítě místo sladkosti dostane jablko, místo plnotučného sýra mu namažete chléb tvarohem, bílé pečivo vyměníme za tmavé atd., atd.

Nevyznáte-li se příliš ve zdravé a dietní výživě, informace vyhledejte v publikacích! Na toto téma byla už napsána spousta knih!

Znáte svého špunta a už předem víte, že na zeleninu či ovoce ho budete lákat jen těžko? Zkuste to hrou, nebo ho zapojte do přípravy jídla. Může třeba ze zeleniny tvořit panáka nebo jiné tvary. Určitě si svůj výtvor s větší chutí sní.

Nezapomeňte, že dnes už dávno neplatí zdravé = nedobré. Naopak! Pokud suroviny správně upravíte, můžete přichystat opravdu chutné pokrmy.

Pozor! Každopádně se vyvarujte Fast foodu. Děti by si už odmala měly zvykat na to, že tento způsob života je nezdravý a naprosto nevhodný!

Vždyť hamburgery jsou tím nejhorším, co může být! Nejenže jde o kalorickou bombu, ale tato strava nemá ani žádnou výživnou hodnotu. Navíc někdy je připravovaná za podmínek, které bychom raději nechtěli znát!

Nezapomínejte také na dostatek pohybu. Nenechte svého potomka, aby celé hodiny prosedělo u počítače! Nabádejte ho k tomu, aby chodilo častěji ven.
Pokud to váš potomek odmítá, zkuste vymyslet nějakou sportovní aktivitu, do které se zapojíte i vy. Možná ho tak snadněji zlákáte ke sportu.

Pokud vaše dítě musí zhubnout, neberte to jako tragédii v tom, že se bude „chudáček malá“ muset omezovat. Věřte, že dobrá jídla se dají připravit i s dietních surovin.
Na jedno ale nezapomínejte! Musíte být pro dítě kladným vzorem. Příliš nezabírá, když dítěti budete říkat, jak je důležité jíst zeleninu a sami si budete dopřávat pořádný rozkroj!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *