Spočítané nemoci

Spočítané nemoci

Vzpomenete si, jaké dětské infekční nemoci jste prodělali? Většina z nás z paměti vyloví plané neštovice, spálu, příušnice, možná zarděnky, ale měl někdo z vás pátou nebo šestou dětskou nemoc?

Jsou to podivné názvy, ale medicína jiné pojmenování nevymyslela. Názvy vznikly podle pořadí nejčastějších infekčních onemocnění v populaci. V době určování těchto názvů byly nejběžnějšími dětskými nemocemi pravé neštovice, na druhém místě neštovice plané, pak spalničky a čtvrté zarděnky. Páté a šesté místo zbylo na pátou a šestou nemoc… V latině se jim dostalo výstižné pojmenování erythema infectiosum – „infekční zarudnutí“ a roseola infantum, tedy něco jako „dětská růžovka“.

Viróza zvaná pátá nemoc se šíří kapénkovou cestou a postihuje zejména děti a mládež. Onemocnět mohou i dospělí a nebezpečná je nemoc pro těhotné ženy, protože infekce může přejít na plod a způsobit buď potrat, poškození plodu, nebo předčasný porod. Toto nebezpečí se pojí s dalšími infekčními nemocemi, z nichž nejznámější jsou zarděnky. Pro děti neznamená onemocnění žádné riziko, pouze v ojedinělých případě, když mají poškozený imunitní systém, může nemoc zanechat následek v podobě chudokrevnosti.

Pátá nemoc se projevuje vyrážkou na obličeji, velkými červenofialovými skvrnami na nohách a rukách, které přetrvávají několik dnů, bolavými klouby a dítě může mít i lehce zvýšenou teplotu. Proti nemoci se neočkuje a léčí se pouze její příznaky, takže lékař vašemu dítěti předepíše lék tišící svědění, bolest kloubů a doporučí klid na lůžku. Nakažlivost je sice malá, ale i tak je lepší zabránit šíření infekce. Po prodělání nemoci získává tělo doživotní imunitu.

Šestá nemoc je taktéž virové onemocnění, které postihuje zejména kojence a batolata. Způsob šíření viru není zcela známý, zřejmě se šíří slinami a také vzduchem. Prvním příznakem je vysoká horečka, která asi po třech dnech ustupuje a pak se na tělíčku dítěte objeví vyrážka, která připomíná spálu či zarděnky. Vyrážka je světle růžová, neobjevuje se na obličeji a zhruba po dvou dnech zmizí. Stejně jako u páté nemoci jsou vážněji ohroženi malí pacienti se sníženou imunitou, jinak se s nemocí organismus vypořádává dobře. Proti nemoci neexistuje očkovací protilátka, pouze se podávají léky na snížení horečky a preventivně léky proti vzniku křečí z horečky. Samozřejmostí je dostatek odpočinku a tekutin.

Pokud vaše dítě zrovna prodělává jednu z těchto nemocí nebo jakoukoli jinou, můžete mu nudné ležení pod peřinkou zpestřit třeba omalovánkami nebo říkankou z našich stránek.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *