Škatulata, hejbejte se!

Škatulata, hejbejte se!

Víte alespoň zhruba, jak se vyvíjí motorika dítěte? Každé dítě je individuální a řídit se striktně podle toho, jaké by podle vývojové psychologie mělo dělat pokroky, není nejvhodnější. Ale přesto by rodiče měli něco vědět o pohybovém vývoji, aby mohli alespoň částečně kontrolovat, zda je vše v pořádku.

Pohybový vývoj ve zkratce

Novorozenec nevyvíjí ještě žádný cílený pohyb a v okamžiku, kdy začíná reagovat pohybem, tak jde o reakci celého těla. Motorický vývoj se spouští. První rok je velmi dynamickým obdobím plným změn. Aby ne! Vždyť novorozeně, které jen leží a jeho motorika je nekoordinovaná, musí přes batolení, sed a první pokusy o zvednutí přejít až ke krůčkům a chůzi.

Ve třetím měsíci se miminko začíná opírat o lokty a zvědavě pozoruje svět. O měsíc později se už překlene na bříško a podpírá se dlaněmi ručiček. Jde o první náznak toho, že se za chvilku začne batolit.

V osmém měsíci mu nedělá problém sedět či uchopit něco do špetky (př. sebrat prsty z podlahy malý míček) . Postupně se pokouší zvedat se na nožičky. První pokusy o krůčky jsou nejisté, ale mine-li první rok, už zpravidla dokáže chodit.

Částečně jsem si tu nastínili vývoj motoriky, chcete-li znát podrobněji jednotlivá stádia vývoje, sáhněte po některé publikaci zaměřené na toto téma. Na trhu je spoustu kvalitních a zajímavých knížek, které vám poskytnou mnoho cenných rad!

Chodítko – jde o vhodnou pomůcku?

Dnes jsou chodítka velmi rozšířenou pomůckou. Plánujete i vy, že první (ještě hodně nejisté krůčky) prožije vaše dítko v chodítku?

Pečlivě tento nápad zvažte! Chodítka nevhodně zasahují do přirozeného vývoje dětské motoriky.

Jak? Kojenec si snadno zvykne na pohyb v chodítku. Běhá v něm po místnosti, nic jiného nezná, a proto to považuje za běžný způsob chůze. Zvykne si na něj. Když ho pak z chodítka vyndáte, má špatné návyky a nedokáže si přivyknout na pohyb bez této pomůcky. Znamená to, že si zafixoval špatné vzorce, kterých se obtížně zbavuje. To nedopusťte!

Dítě potřebuje pohyb

Malé dítě potřebuje hodně pohybu. Dnešní doba tuto potřebu příliš nepodporuje. Spousta předškoláčků tráví příliš času u počítače. To není správné!

I když počítači se asi nevyhne a pravděpodobně si ho časem oblíbí, usilujte o to, aby alespoň v předškolním období pro něj nebyl hlavní náplní volného času.

Typické pro tento věk je rychlé střídaní pohybových aktivit. U žádné se dítko nezdrží dlouho. Proto také tato doba není vhodná na zapisování dítěte do kroužků se zaměřením na jedinou aktivitu (př. fotbal, volejbal, …). Nechte dítě, ať si střídá pohybové aktivity dle libosti. Na preferenci jednoho sportu má ještě dost času!

Živost a radost z pohybu patří k dětství. Možná vás bude rozčilovat fakt, že vaše ratolest ani na chvilinku neposedí či nezůstane u jedné aktivity. V tomto okamžiku si uvědomte, že je to naprosto přirozené stadium pohybového vývoje a že to zkrátka k tomuto období patří!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *