SIDS – nevysvětlitelná úmrtí kojenců

SIDS – nevysvětlitelná úmrtí kojenců

Dnes se budeme zabývat tématem, o němž jste už určitě slyšeli, ale není lehké si připustit jeho existenci, zvláště pokud se vás nebo vašeho blízkého okolí bezprostředně týká.

Anglická zkratka SIDS znamená „Sudden infant death syndrom“, tedy syndrom náhlého úmrtí kojence. Zákeřnost SIDS spočívá v tom, že se neobjevují žádné příznaky, děťátko vypadá, že je zdravé, avšak náhle se mu ve spánku zastaví dech a ono zemře.

O vysvětlení se pokouší několik teorií, některé zní pravděpodobně, jiné méně. Důležitý je fakt, že dítě nedokáže říci, že má nějaké obtíže, které se sice zvnějšku neprojevují, ale dítě je pociťuje. Mezi takové obtíže patří záněty dýchacích cest nebo trávicího ústrojí, které mají velmi rychlý průběh. Pro starší dítě by zánět tohoto typu nepředstavoval velké nebezpečí, ovšem malé dítě nemá zcela vyvinutý imunitní systém, takže může nemoci podlehnout.

Nezralá nervová soustava či vrozené vady, zejména srdeční, jsou další předpokládanou příčinou náhlého úmrtí. Podle jednoho výzkumu mají děti postižené SIDS nedostatek nervových buněk v mozku, které zalarmují organismus v případě nedostatku kyslíku.

Teorie australského vědce Georgie Christose zase říká, že SIDS způsobují sny. Dítěti se prý zdá, že je v matčině lůně, kde před narozením samo nedýchalo, a proto zapomene dýchat i ve skutečnosti. Pravdivost této myšlenky je ovšem neprokazatelná.

Syndrom ohrožuje děti do jednoho roku věku, asi 70 procent úmrtí připadá na děti mezi 2. a 4. měsícem, a to zejména v období zimy. Více případů SIDS se týká chlapečků, tento jev ale není vysvětlený. Údaje o počtech dětí se SIDS jsou v každé zemi různé, u nás zemře kvůli SIDS asi jeden kojenec z osmi tisíc. Na základě výzkumů sestavili lékaři seznam faktorů, které ke vzniku syndromu zřejmě přispívají.

Všeobecně to jsou záležitosti spojené s jistou mírou nedostatečné zralosti, ať matky, nebo novorozence. Myslíme tím porodní váhu pod 2,5 kg, narození před 37. týdnem těhotenství, narození dvojčat či dětí z vícečetných těhotenství anebo příliš nízký věk matky (pod 20 let). Důležitá je správná životospráva alespoň během těhotenství, což by si měly uvědomit především nastávající maminky–kuřačky. Rizikovou skupinou jsou nejen děti, jejichž matky v těhotenství kouřily, ale dokonce i děti matek, které v zakouřených prostorech pobývaly. Nikotin má totiž tlumivý účinek na dýchací centrum a škodlivost dalších látek z cigaret je taktéž nepopiratelná.

Jako hlavní příčina náhlých úmrtí kojenců se uvádí spaní na bříšku, vůbec ve spánku umírá asi 80 procent dětí postižených SIDS. Měli byste proto hlídat, jak vaše děťátko usíná, a případně ho ve spánku přetočit na záda nebo alespoň na bok. Možná si pamatujete, že názor na spaní na bříšku nebo na zádech se měnil a ta či ona poloha byla označována za škodlivou. Přijatelným kompromisem je spánek na zádíčkách nebo boku, a když je dítě vzhůru, nebojte se ho na bříško položit, protože tato poloha je potřebná pro správný vývin těla.

Když bude vaše děťátko spát, nebudete moci u něj sedět celou dobu a hlídat ho, takže je dobré se tak trochu pojistit a znát pár praktických rad…

Pozornost věnujte postýlce, podložka nesmí být moc měkká, aby se dítě nepropadalo, navíc je kvalitní matrace dobrou investicí i kvůli vývoji páteře. Pokud nechcete nic podcenit, můžete si koupit baby monitor, který po dvacetivteřinové zástavě dechu dítěte spustí alarm. Je to ovšem finančně náročnější koupě, takže se při výběru neukvapte.

Miminku také škodí, pokud je přehřáté, v tomto stavu snadno hluboce usne a hůře se probouzí, což by mohlo vést k SIDS. Dětský organismus neumí tělesnou teplotu regulovat, takže zvažujte, jak velké teplo je dítěti ještě příjemné. Do postýlky pořiďte spíše lehkou deku a nepřehánějte to s vrstvami oblečení.

Důležité je, aby děťátko spalo s vámi v jedné místnosti. Budete klidnější, a pokud by se dítěti něco přihodilo, zpozorujete to dříve a je větší šance na jeho záchranu. Když byste zjistili, že dítě nedýchá, zavolejte záchranku a začněte s oživovacími pokusy.

Jak správně první pomoc vypadá, si řekneme příště, kdy si také povíme o dalších, tentokrát už méně závažných problémech kojenců.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *